Arizi Müşteri Nedir?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  SAPprof Editör tarafından 4 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1354

  SAPprof Editör
  Katılımcı

  SAP sisteminde satış işlemleri yapılırken müşteri bilgilerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, sistem üzerinde XD01 işlem kodu aracılığı ile müşteri anaverileri oluşturulmaktadır. Ancak bir müşteriye yapılacak satış işlemi için tek seferlik yada nadiren müşteri bilgilerine ihtiyaç duyulan durumlarda, yeni müşteri anaverisi oluşturmak hem işlem yükü hem de zaman kaybına yol açabilir. Özellikle perakende satışı gibi müşterin detay bilgilerinin anaveri olarak saklanmasını istenmeyen durumlarda Arızi müşteri yapısı kullanılmaktadır.
  SAP sistemi üzerinde Arızi müşteri uyarlaması; Öncelikle Arızi müşteri hesap grubu oluşturulur ve Arızi hesap gösterisi tıklanır. Sonrasında bu hesap grubu bir tane varsayılan müşteri oluşturulur. Bu müşteriye arızi müşteri diyoruz.

  SAP IMG->Genel lojistik->Muhatap->Denetim->Müşteri için hesap gr.ve alan seçimini tanımla

  Satış siparişinin açılması sırasında bu müşteri seçildiğinde, sistem tarafından otomatik satış işlemleri gerçekleştirilecek olan müşterinin adres bilgilerinin girilebileceği bir pop-up ekranı çıkmaktadır. Gerekli adres bilgileri satış belgesine kaydedilmektedir.

  Not : Fatura çıktısı tasarımında adres bilgilerinin belge üzerinden alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.