Domain,data element,tablo

Home Forumlar SAP ABAP Forum ABAP Genel Domain,data element,tablo

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  SAPprof Editör tarafından 4 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1335

  SAPprof Editör
  Katılımcı

  ABAP geştirmelerinde sık sık duyduğumuz domain, data element,tablo terimlerinin açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Domain nedir?

  Domain aslında bir fielddır. Domaini oluştururken Domainin int mi, string mi, tarih mi ağırlık ölçü birimi mi belirtiriz. Ayrıca domain ile verimiz kaç karakter uzunluğunda olacak decimal ise ondalık kısmının uzunluğu nasıl olacak belirleriz.

  Data Element Nedir?

  Data element domain ile Table arasında kalan bir geçiş yapısıdır. Burda Fieldı tabloya koyduğumuzda verinin kısa açıklamasını daha kısa açıklamasını, en kısa açıklamasını yazabiliriz 🙂 Bu Aslında tamamen raporlama ile alakalıdır. Mesela biz bir ALV raporu yazsak gösterilen alanın başlığı burdan gelmektedir. bu başlık ise alan daraldığında ayrı, alan genişlediğinde ayrı şey yazar 🙂

  Tablo nedir?

  Tablo ise bildiğimiz veritabanı tablosudur. Kendi field adları vardır ve bunlara data elementler veya predefined type dediğimiz typeler veririz. Biz özel bir sebep gerekmedikçe tablo oluşturmayız. Zaten Sap’nin kendi tabloları vardır. Ve Gerçekten Abapı öğrendiğiniz zaman tabloları inceleyerek tablolar arasındaki ilişkiyi anlayarak iş süreçlerini öğrenerek Gerçek bir Abapçı olmaya başlıyorsunuz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.