Çarşamba , 26 Temmuz 2017

muhattap rolleri kavramı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son SAPprof Editör’in profil fotoğrafı SAPprof Editör tarafından 2 yıl 7 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1358
  SAPprof Editör’in profil fotoğrafı
  SAPprof Editör
  Katılımcı

  Muhatap rolleri SAP sistemi üzerinde iki karakterlik anahtar olarak tanımlanır, kişi yada kurumların yapılan işlemlerdeki rolünü ifade etmektedir. SAP standardında bir müşteri anaverisi 4 temel muhatap rolü ile birlikte oluşturulur. Satış, sevkiyat ve faturalama işlemlerinde belgeler arasında taşınabilmektedir. Senaryoya bağlı olarak yeni muhatap rolleri oluşturmakta mümkündür.

  Sipariş Veren (Sold to party ) : AG – Satış siparişindeki müşterinin rolüdür.

  Malı Teslim Alan ( Ship to party ) : WE -Teslimat belgesindeki müşterinin rolüdür.

  Fatura Alıcısı ( Bill to party ) : RE – Faturalama belgesini alan rolüdür.

  Ödeyen ( Payer ) : RG – Fatura tutarını ödeyen rolüdür.

  Muhatap rollerinin oluşturulabilmesi için aşağıdaki uyarlama adımı kullanılır.

  ( SPRO işlem kodu ) SAP IMG-> Satış ve dağıtım-> Temel işlevler- Muhatap belirleme-> Muhatap belirlemeyi ayarla- Müşteri ana verileri için muhatap belirlemeyi ayarla

  KNVP (Müşteri ana verileri muhatap rolleri): Müşteri anaverisi oluşturulduğunda SD Alanı ( VKORG, VTWEG, SPART ) düzeyinde muhatap rolleri bu tabloda tutulur. PARVW alanında muhatap anahtarları tutulmaktadır.

  VBPA(SD belgesi: Muhatap) : SD belgelerinde VBELN ( Belge numarası ) , POSNR ( Kalem Numarası ) düzeyinde muhatap roller tutulur. Aynı şekilde PARVW alanında muhatap anahtarları tutulmaktadır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.