Pazar , 24 Şubat 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » ABAP Eğitimleri » ABAP Nedir ?

ABAP Nedir ?

ABAP Nedir ?

 

ABAP (Advanced Business Application Programming), Alman yazılım şirketi SAP AG tarfından geliştirilen üst seviye bir nesne tabanlı programlama dilidir. ABAP ilk başta, Almanca’da anlamı “genel rapor hazırlama işlemcisi” olan Allgemeiner Berichts Aufbereitungs Prozessor un kısaltmasıydı, fakat daha sonra Advanced Business Application Programming olarak isimlendirildi. ABAP temel veritabanı seviyesinden yüksek seviyeli bir soyutlama sağlayan mantıksal veritabanı kavramını içeren bir dildir.

SAP geliştiricileri ABAP’ı R/3 platformunu geliştirmek için kullanılırken, SAP müşterileri ABAP’ı özel raporlama, program ve arayüz ihtiyaçlarını karşılamak için kullanırlar(Z’li geliştirme kavramı).

SAP Web Uygulama Sunucusu Mimarisi

 

ABAP’ın temel özellikleri;

 • Sistem çekirdeği C ve C++ ile programlanmıştır.
 • Yaygın olarak prosedürel programlama amacıyla kullanılmakla beraber, nesneye yönelik programlamayı da desteklemektedir.
 • Kullanılmakta olan veri tabanından bağımsız olarak sorgu yazabilmeyi sağlayan Open SQL’i içerir.
 • Global değişken tanımlamaları mümkündür.
 • “Static typed” bir dildir, değişkenler tanımlanırken tipleri belirtilir.
 • Program, fonksiyon, makro, altrutin (form), sınıf, include, structure tanımlamaları mümkündür.
 • Büyük / küçük harfe duyarlı değildir.
 • Syntax’ı Cobol dilinin syntax’ına benzer ve günlük İngilizce kelimeri içerdiğinden ifadeleri anlamak kolaydır (Select * from MARA into corresponding fields of table ITAB_MARA gibi).
 • Sy- ile başlayan sistem sabitlerine sahiptir (Örneğin sy-uname, sy-uzeit, sy-subrc ..).
 • Yapılan geliştirmeler bir nevi depo diyebileceğimiz repository vasıtasıyla yapılır ve yine repository’e kaydedilir.

SAP R/3 Repository

 • Müşterilerin yaptığı tüm geliştirmeler veya başka bir deyişle müşterinin yarattığı ve repository’e kaydedilen tüm nesneler (tablolar, veri tipleri, programlar, işlem kodları vs..) isimlendirilirken Y veya Z harfi ile başlamak zorundadır. Yoğun olarak Z tercih edilir. (ZFI1, ZMMSD, Z_YETKILI vs..).
 • Geliştirmeler test sunucusunda yapıldıktan sonra canlı sunucudaki verilerin zaman zaman kopyalandığı ve veri güncelliği anlamında canlı sunucuya yakın olan QA (Quality Assurance) sunucusuna aktarılır. Burada yapılan kontrolün ardından canlı sunucuya aktarılır. Aktarma işlemi taşıma talepleri (tansportation request) aracılığıyla yapılır. Test sunucusu dışındaki sistemlerde acil durumlar dışında doğrudan koda müdahale yapılmaz.
 • Sistem standardında gelen (adı Y ve Z ile başlamayan) tablolardan Z’li ABAP programları vasıtasıyla okuma yapılır, ancak bu tablolara kayıt eklenmesi, tablolardan kayıtların silinmesi veya güncellenmesi sadece standart R/3 arabilirimleri (Transaction, Program, BAPI, Fonksiyon vb.) ile yapılır. Kısaca sistem standardı tablolara elle veya programla manuel müdahale edilmesi, sistemin garanti kapsamının dışına çıkmasına sebep olacağı gibi, çok hassas olan ve onlarca-yüzlerce tabloya yayılmış olan hassas verinin bütünlüğünün bozulmasına neden olacaktır.
 • Özel durumlarda sistem standardı koda yapılan müdahaleye “repair” adı verilir.
 • Sisteme giriş yapan bir kullanıcının Z’li geliştirme yapabilmesi için “Developer Key”, sistem standardı koda müdahale edebilmesi için “Access Key” denilen ve SAP’nin resmi web sitesinden temin edilebilen anahtarlara ihtiyaç vardır. (Bu anahtarlar her sistemde her kullanıcı için ayrıdır ve bir kullanıcı için bir sistemde bir kere girilir)

(Visited 1.143 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

ABAP Program Ekranına Buton Ekleme

ABAP Program Ekranına Buton Ekleme   Daha önceki eğitimlerimizde yaptığımız ekrana, satıcı bilgilerini güncelleyebileceğimiz bir …

Bir cevap yazın