Home » SAP Eğitimleri » ABAP Eğitimleri » ABAP User Command Kullanımı

ABAP User Command Kullanımı

ABAP User Command Kullanımı

 

User comamd eventinin amaçı alv rapor üzerinde yapılan işlemlere farklı olayları tetiklemektedir.

 

Örnek olarak ekranda belli alanlara çift tıklandığında yeni ekranlar açmak buna güzel bir önektir, bu konuda detayları aşağıdaki örneğimizde bulabilirsiniz.

Bu eğitimi almadan önce daha önceki temel abap program eğitimi başlığındaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz, orada örnek kodlarla standart bir alv rapor yapabilirsiniz.

 

http://www.sapprof.com/egitimler/abap-ile-program-gelistirme/

İlk olarak yaptığımız alv raporun user_command formuna gidiyoruz, burada case kısmında ekrandaki işemler için r_ucomm ‘ın aldığı değerlere göre farklı işlemler tetikleyebiliriz.

Bizim örneğimizde ekran çıft tıklandığı olayını yakamaya çalışıyoruz, bizim için r_ucomm = &IC1 eşit olmalıdır. Tıklanılan alan eğer satınalma sipariş numarası ise me23n ekranı açılacaktır.

Kod bloğu aşağıdaki şekildedir.

  CASE R_UCOMM.
*    WHEN ‘BACK’ OR ‘EXIT’ OR ‘CANCEL’.
*      LEAVE TO SCREEN 0.
when ‘&IC1’“for double click
if rs_selfieldfieldname ‘EBELN’.
set parameter id ‘BES’ field rs_selfieldvalue.
call transaction ‘ME23N’ and skip first screen.
endif.
ENDCASE.

 

 

Me23n ekranı açırken ilk ekranı geçmek için gerekli olan değer, satınalma sipariş numarası alanının teknik bilgilerine giderek buradaki parametre değerni set_parameter_id alanına tanımlamanız gerekmektedir.

 

Programı çaıştırıp gelen ekranda satınalma belge numarası alanına çift tıkladığınıda me23n satınalma siparişi görüntüleme ekranı açılacaktır.

 

 

 

R_UCOMM ‘um alabileceği bir çok değer vardır, o yüzden bunları hepsini burada belirtemiyoruz ama hangi işlemi yapıldığında alt fonksiyonları tetiklemek istiyorsanız, bir seferlik gerekli alana debug koyup R_UCOMM ‘un aldığı değere bakıp ona göre gerekli kodlamaları yapabilirsiniz.

 

(Visited 1.482 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

ABAP Program Ekranına Buton Ekleme

ABAP Program Ekranına Buton Ekleme   Daha önceki eğitimlerimizde yaptığımız ekrana, satıcı bilgilerini güncelleyebileceğimiz bir …

Bir cevap yazın