Home » SAP Eğitimleri » S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 3 Proje ve Portföy Yönetimi (PPM)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 3 Proje ve Portföy Yönetimi (PPM)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler:

Seri 3 Proje ve Portföy Yönetimi (PPM)

 

Aslında PPM de fark yaratacak birşeyler bekliyordum ama bu benim için biraz hayal kırıklığı oldu ilk aşama için, çünkü sadece 1610 le birlitke PPM 1 S/4HANA içerisinde kullanabiliyoruz, onun haricinde çok fazla aktif kullanılan özellikler olmasada çeşitli özellikler iptal edilmiş.

Artık yenii versiyonumu PPM1 olmuş durumda versiyonların sırası aşağıdaki şekildedir.

· SAP CPROJECT SUITE 4.00

· SAP CPROJECT SUITE 4.50

· SAP PORTF AND PROJ MGMT 5.0

· SAP RPM 4.5

· SAP PORTF AND PROJ MGMT 6.0

· SAP PORTF AND PROJ MGMT 6.1

İlk olarak webdypro ekranlarında hiçbir değişiklik yok, bunun nedeni de SAP stratejilerinde yeri olmadığı için buna yatırım yapılmasındansa firoi ekranları yapılmaya başlanıldı.

Neler eklenmiş ve neler çıkartılmış biraz inceleyelim.

 

PPM modulü üzerinden artık kaynak oluşturma imkanı yok, yani kendi personeliniz olmayan bir kişiyi BP olarak oluşturabiliyor ve onu kaynak olarak kullanabiliyordunuz,buna artık imkan yok, alternatif olarak bir dış kaynağı projede kullanmak istiyorsanız en az bilgilerle personel olarak tanımlamalalı yani HCM tarafından bir kaytı oluşturmalı, sonra bunu BP olarak otomatik diğer personelleriniz gibi oluşturmalısınız.

SAP Portali kullanıyorsanız, oradaki hiçbir özellikle bir entegrasyon kalmış durumda değil (KM, Colloboration room, iview vb. ).

Proje fikirlerini almak için kullandığımız xPD modulü ile de bir entegrayon kalmadı artık, fikirleri yönetmek için SAP’nin yeni ürünlerinden bir tanesi olarka Innovation managent ürününü kullanamanızı öneriyor, güzel bir ürün çok fazla kaynak yok ama ben ürünü genel olarak beğendim onu söyleyebilirim.

SRM alış veriş sepeti ile olan entegrayon kaldırıldı, ayrıca bir çok noktada SAP deki çeşitli belgeleri linklemek ve PPM üzerinde açmak mümkündü, satınalma talebi, üretim şiparişi vb. bu özellikte artık kullanılamayacak.

 

Tam listeye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

S/4HANA 1610 simplifiaction list

 

Ayrıca aşağıdaki özelliklerde şu anda mevcut olmasına rağmen ilerleyen süreçte ürünün basitleştirilmesi adına kaldırılacağını yada değiştireceğini belirtiliyor.

· Phase approvals: There is a known need for a more generic approval feature, means a feature which also enables an approval process of e.g. milestones.

· Decision flow management: With SAP Portfolio and Project Management for SAP S/4HANA, it is planned to simplify the object and data model. Based on that, there is a known need to adjust the decision flow management accordingly.

· Field control: There is a known need to streamline the different field control features of the solution.

· SAP Smart Forms for E-Mail: There is a known need to replace SAP Smart Forms.

· Business Context Viewer: There is a known need to streamline different analytical features.

· Extractors for SAP Business Warehouse: There is a known need to streamline different analytical features.

· RFC enabled function modules of the project management as well as of the portfolio management part: Both have never been released for usage by customer.

· Integration to the PLM object navigator: There is a known need for a renovation of this feature with SAP Fiori. According to that, the integration needs to be adjusted.

· Search within documents with SAP TREX: There is a known need to streamline different search capabilities.

· Integration with SAP Identity Management: There is a known need to streamline different capabilities.

 

Peki artı gelen neler var:

İlk olarak ki bence en önemlisi PPM 1 ile birlikte S/4HANA içerisinde gömülü olarak kullanılabiliyor.

Veri yapısı değiştirilerek tablo yapıları HANA ‘ya uyumlu hale geliyor.

Çeşitli fiori ekranları ekleniyor, Proje gözden geçirme ekranı, proje durum ekranları ve gant chartın görüntülenebilmesi için ayrıca ekranlar.
Bir kaç örnek ekran görüntüsü aşağıdaki şekildedir.

(Visited 637 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Bir cevap yazın