Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » SAP CATS Aktivite Girişi

SAP CATS Aktivite Girişi

SAP CATS Aktivite Girişi

 

CATS (Cross Application Timesheet) SAP de personellerin fiili çalışma sürelerini kaydedebildikleri modüldür. CATS bir çok modül ile entegre olarak çalışabilir, örneğin PS veya PPM ile entegre çalışarak kişilere projede atanmamış aktiviteler için fiili harcanan süre girişleri yapılmasını sağlar.

CATS için ESS ekranları da mevcuttur, istenilirse ERP ekranları istenilirse web ekranları kullanılabilir. CATS süreçlerinde girilen aktivitelerle ilgili onay süreçleri işletilebilir. Girilen aktiviteler uyarlama bağlı olarak onaya tabi olabilir, ayrıca girilen aktiviteler çalışma süresi olarak bordrolara da yansıtılabilir. Girilen aktivitelerle ilgili maliyet kayıtları da oluşturulabilir, CO modülü ile de entegre çalışan bir yapısı vardır. Ayrıca PM modülü ile de entegre çalışarak bakım siparişlerine istinaden aktivite girişlerinin yapılmasına olanak sağlar.

Bu yazımızda özellikle PPM ile entegrasyonunu sizlere anlatacağız.

İlk olarak personel için personele kartı BP ve Kullanıcı ayarlarının yapılmış olması gerekiyor.

Kişinin projede aktiviteye ataması yapılır. Burada tarihler önemlidir çünkü kişi projede aktiviteye atandığı tarihe göre aktivite girişi yapabilmektedir.

 

Aktivite ataması yapıldıktan sonra ESS (Employer Self Servis) ekranından “çalışma süreleri -> çalışma sürelerini gir ” ekranına giriş yapılır, burada isimler istenildiği şekilde değiştirilebilmektedir.

ESS ekranlarını hem portal üzerinden hem de NWBC web veya desktop üzerinden giriş yapabilirsiniz.

 

 

ERP kısmında da yine aktivite girişi ekranına CAT2 işlem koduyla ulaşabilirsiniz. ERP kısmında herhangi bir personel için eğer yetkiniz varsa süre girişi yapmanıza izin verir.

Burada giriş profili uyarlamasının da doğru olarak yapılması gerekiyor, hangi modülle entegre olunacak, onay olup olmayacağı vb. tüm bilgiler giriş profilinde tanımlanır.

 

Ekrana giriş yapıldığında o hafta için kişiye atanmış bir aktivite varsa o görünecektir. Haftalar arasında geçiş yaparak başka haftalar içinde aktivite girişi yapılabilir, burada kişiye ne kadar önceye veya sonraya aktivite girişi yapabileceği uyarlama olarak belirlenebilir.

 

 

ESS ekranında da biraz daha farklı olarak “iş listesi” butonuna basılarak o hafta için atanmış işler görüntülenebilir, buradan uygun iş seçilerek “İçe aktar” butonuna basılarak aktivite girişi ekranına kayıt taşınır.

 

Aktivite girişi yapılırken haftalık olarak girişler yapıldığı için o gaftaki günler ekranda görülecektir, her gün için ayrı ayrı aktivite girişi yapılabilir, eğer uyarlama da müsaade edildiyse 24 saate kadar 1 gün için aktivite girişi yapılabilir.

Aktivite girişi yapılırken maliyet merkezi ve aktivite türü zorunludur, maliyet entegrasyonu tabi aktif durumdaysa.

 

Bu şekilde aktivite girişleri tamamlanır. Burada girilen aktiviteler gerçekleşen maliyetler olarak projeye akacaktır. Ayrıca PPM de tamamlanma yüzdesi olarak gidecektir.

 

CAT7 işlem koduyla girilen kayıtlara istinaden maliyet muhasebesi kayıtları oluşturulabilir.

CAT4 işlem koduyla eğer bir onay süreci tanımlandıysa buradan onay verilebilir. Eğer onay verilmediyse CO entegrasyonu gerçekleşmez.

Yine MSS ekranlarında bu onay süreçleri işletilebilirsiniz.

(Visited 885 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi   SAP cProject modülü ile SRM kullanmıyorsanız malesef bir satınalma …

Bir cevap yazın