Home » SAP Eğitimleri » SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

 

SAP cProject modülü ile SRM kullanmıyorsanız malesef bir satınalma süreci tetiklemek mümkün değildir. Ancak sonçta projeniz ile iglili satınalma ve üretim süreçleri olacaktır. Burada bu ilişkiyi tutmak ve raporlamak için nesne bağlantıları özelliği kullanılabilir.

 

İlk olarak daha önce oluturduğumuz projemize satınalma adında yeni bir görev ekliyoruz.

 

Nesne bağlantıları sekmesine geçildikten sonra burada “Yarat” tuşu kullanılarak hangi ERP nesnesinin ekleneceği seçilecektir.

 

Görevlere bir çok faklı ERP nesnesini bağlayabiliriz, burada uyarlama ile bu nesneleri kısıtlayabilir, bu şekilde sadece satınalma ve üretim belgelerinin ilişkisi kurulabilir.

 

Satınalam sipariş kalami seçildikten sonra ara butununa basılarak satınalma sipariş arama ekranı açılır, numarası biliyorsa bir önceki adımda direktte eklenillebilir.

 

Açılan ekrandaki arama kritikterleri kulanılarak satınalma siparişi bulunur.

 

 

Daha sonra tamam tuşuna basılarak satınalma siparişi ile görev ilişkisi kurulmaktadır.

 

Eklenilen nesnelerin daha sonrasında gerçeklem durumlarıda PPM üzerinden takip edilebilmektedir. Örneğin projeniz için 100 adet yeni ürün satınalma talebinde bulunmuş olalım. Bu 100 adet ürün belli tarihlerde gelmeye başlayacak ve ve belli periyotlarda gelecek olsun.

 

Bunu “Değerlendirme” menusü altındaki raporlardan görebilrisiniz, Projemiz için bağlı nesneler değerlendirme raporunu anlık olarak olutşurabiliriz. Aşağıda gördüğünüz gibi projemiz için 1 tane satınalma siparişi oluşturulmuş ve bu sipariş için 28.08.2014 olarak termin tarihi belirlenmiş. Henüz hiçbir ürün gelmemiş ve bu sipariş direkt oluşturulmuş bir satınalma talebine istinaden oluşturulmamış.

Eğer tarihte bir sapma olsaydı, Önem dereci alanında bu uyarı işateri olarak görülecek ve kırmızı olacaktı.

 

 

Malesef PPM modulü ile SRM kullanımıyarsanız satınalma talebi oluşturamıyorsunuz. Ancak PPM-ERP entegrasyonunu yaptıktan sonra buradan ECP veya PS özelliklerini kullanarak, satınalma talebi veya üretim veya rezervasyon oluşturabilirsiniz, ayrıca bunlardan kaynaklanan maliyetleri yani fiili gerçekleşmeleri görebilirsiniz.

 

(Visited 318 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SAP cProject Kaynak Planlama

(Visited 318 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın