Pazartesi , 20 Ağustos 2018
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » SAP cProject Kaynak Planlama

SAP cProject Kaynak Planlama

SAP cProject Kaynak Planlama

 

SAP PPM ürünü kullanarak kurumunuzdaki projelere katılan tüm kaynakları HR ile entegre ederek tanımlayabilirsiniz. PPM kaynak yönetimi ile ilgili daha ileride detay yazılarımız olacak, bu yazımızdaki Temel amaça projelere sistemde tanımlanmış kaynakların atanması sürecini göstermek olacaktır.

 

Kaynak atamaları sap de direct göreve yapılmaz, öncelikli olarak roller oluşturulur ve projelere atanır, aslında bu size süreç içerisinde bir çok esneklik sağlamaktadır, proje için roller ve sürelerini hesapladıktan sonra proje için gerekli kaynak atamalarını bunun üzerinden takip edebilir,ayrıca projelerde kişilerin hangi rollerde çalıştıklarını takip edebilirsiniz, örneği proje yöneticisi olarak çalışan bir çalışan başka bir projede farklı bir rolde çalışıyorsa bunu görebilir ve raporlayabilirsiniz.

 

Proje kaynak planlması için ilk olarak dah önceki eğitimlerde oluşturduğumuz yeni ürün gelitşirme projesinin kaynaklar sekmesi seçilir

 

Bu ekranda yarat tuşuna basılarak rol ve ne kadar süre çalışacağı seçilerek rol oluşturulur.

 

Role kaynak ekranında görev ata sekmesi kullanılarka görev atması yapılabilir, bu şekilde tüm görev atamaları yapılarak görevlerdeki sürelere göre bu role ne kadar ihtiyaç olduğu belirlenir.

 

 

Ayrıca görev üzerindeki roller sekmesi seçilerek göreve rol atamsı yapılabilir.

 

 

Rol ekle botunu seçilere görevler sekmesine gelinir, burada projedeki görevler görüncektir, Uygun görevler seçilerek role atanır.

 

Kaynak ekranında role atanmış tüm görevler ve süreleri görünmektedir, bıurada beklenilen projeye atamş rolün süresiyle görevlerin süresinin eşit olmasıdır. Eşit olduğunda durum sutunu yeşil olacaktır.

 

 

Görev atamaları tamamlandıktan sonra artık role Uygun kaynaklar atanacaktır. Bunun için kaynak atama ekranına geçilir, kaynak kısmına projede çalışacak kişi yazılır, veya arama özelliği kullanılarak içerideki kaynaklardan Uygun olan seçilir. Direkt kayrolama veya aday atama yapabilirsiniz. Aday atama o rol için önerilen kaynaklarıns seçilmesi işlemidir, yada kadrolama yapılıp direct projeye ataması yapılabilir, buradaki işlemler için proje yöneticisne verilmiş yetkiler çerçevesinde işlemler yapılabilir, istenilirse proje yönticisine sadece aday belirleme yetkisi verilir, kaynak yöneticisinin projeye direkt atamasını yapar.

 

Kişi projeye kadrolamaso yapılırken, kişi ile ilgili o rolde ne kadar çalışacağı seçilir, bir rol için bir den fazla kaynak ataması belli süreler çerçevesinde yapılabilir.

 

Ayrıca kadrolama yapılırken, gecici kadrolama seçilerek, onay süreci işletilebilir, onaylar tammalandıktan sonra kaynaklar projeye atanmış olur.

 

Role atanılan kaynaklar Görev tayin et özelliği kullanılarak, rolün daha önce atandığı görevlere kaynak ataması yapılabilir.

 

Yapı sekmesine geçildiğinde buradan da görev üzerine kaynak ataması yapılabilir, ve görüntülebilir.

 

Bu şekilde proje için kaynak atamsı yapılmış olur, rollerin ve görevlerin geçerlilik tarihleri birbirini tutması gereklidir.

Bu tür tarihler kullanılarak, kaynak kullanılabilirlikleri doğru şekilde raporlanabilir.

 

 

(Visited 246 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi   SAP cProject modülü ile SRM kullanmıyorsanız malesef bir satınalma …

Bir cevap yazın