Çarşamba , 16 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » SAP HR ESS / MSS Nedir?

SAP HR ESS / MSS Nedir?

SAP HR ESS / MSS nedir?

Çalışanların internet / intranet üzerinden Nitelik yönetimi, Performans Değerlendirmesi , ana verilerinin güncellenmesi, izin talebi, eğitime ön kayıt yapılması gibi insan kaynakları süreçlerine aktif katılımı
Yöneticilerin internet / intranet üzerinden insan kaynakları süreçlerine aktif katılımı
Başvuru yönetimi modülünün internet ile entegrasyonu.
Çalışanlar ve Yöneticiler için İnsan Kaynakları Portali
İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi

Bütün İnsan Kaynkları süreçleri için standart sistem raporları
Kullanıcıların design edebileceği, ad-hoc query yapıları.

İş Süreçlerinizi SAP Teknolojisi ile kolaylaştırın : SAP Netweaver ile iş süreçleri yönetimi ve işbirliği
SAP Netweaver nedir ?

SAP Netweaver(eski adıyla mySAP Technology), SAP’nin yeni entegrasyon platformudur. Amacı; iş süreçlerini, bu süreçlerde yer alan insanları ve de bu süreçler esnasında oluşan bilgiyi organizasyon ve kullanılan teknolojiler çerçevesinde entegre etmektir. Amaçlanan entegrasyon, Netweaver içerisinde her biri ayrı bir işlevi yerine getiren ancak en önemli özellikleri ortak çalışabilmeleri olan bileşenler vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Netweaver platformu 4 katmandan oluşur. Amaçlanan entegrasyon, bu 4 katman ortak olarak kullanılarak gerçeklenir.

Uygulama Katmanı (Application Platform) : Entegrasyonda yer alacak tüm SAP sistemleri (Örn: R/3,CRM,SCM,BW…), teknik olarak SAP’nin Web Application Server (WAS) mimarisi üzerinde çalışırlar . WAS, SAP’nin yeni çekirdeğine verilen isimdir ve eskisinden farklı olarak SAP bileşenlerinin internet ortamına herhangi ek bir araca ihtiyaç duymadan açılmasını sağlar (HTTP,SMTP,XML,SOAP vb.. desteği ile). İnternet desteğinin yanısıra WAS’ın en önemli özelliği, SAP ürünlerinde (Örn : R/3,CRM..) ABAP programlama dilinin yanısıra Java programlama dili ile de geliştirme yapma imkanı vermesidir.

Süreç Entegrasyon Katmanı (Process Integration): Konu entegrasyon olduğundan, Netweaver içerisindeki en önemli elemanları bu katman içerir. SAP/SAP, SAP/non-SAP sistemler arası entegrasyonu XML tabanlı mesajlar ile gerçekleştiren SAP Exchange Infrastructure (XI), ve de tüm SAP ürünlerinin içerisinde hazır olarak gelen bileşenlerden bir tanesi olan SAP İş Akışı (SAP Business Workflow) sayesinde gerek tek bir sistem içerisinde gerçeklenen iş süreçleri, gerekse sistemler arası (cross-system) gerçeklenen iş süreçleri istenilen şekilde tasarlanarak otomatik bir şekilde gerçeklenir .

Enformasyon Katmanı (Information Integration) : Süreçler sırasında elde edilen veriler, SAP Business Warehouse (BW) sayesinde enformasyon haline getirilir. Bu işlem, SAP(R3,CRM..) ve non-SAP(Oracle Database,Excel Worksheet,XML Document…) sistemlerden , BW sistemine alınan veriler üzerinde sorgulamalar(query) tanımlanarak gerçeklenir. Buna ek olarak oluşan enformasyonun yoğrulması ve bilgi haline getirilebilmesi için Knowledge Management (KM) kullanılır. KM ile, herhangi bir bilgiye ulaşması gereken kişiye istediği bilginin en hızlı şekilde ulaştırılması amaçlanmaktadır. İçerik Yönetimi (Content Management) ve gelişmiş bir arama motoru ( SAP TREX ) ile bilgiye erişim efektif bir şekilde sağlanır. Bunlara ek olarak tüm sistemler genelinde kullanılan ana veri bilgilerini (malzemeler,iş ortakları,BOM…) tek bir sistemden yönetmek amacıyla SAP Master Data Management (MDM) kullanılır. Ana verileri tek noktadan yönetmenin faydaları arasında ; duplike ana verilerle karşılaşmama durumu ve ana verileri bir defada birden fazla sistemde yaratmanın kolaylığı verilebilir.

Kullanıcılarla Etkileşim (People Integration) Netweaver platformunun en önemli konularından birisi olan Kullanıcılarla Etkileşim, alt katmanlarda oluşan tüm bilgilerin her an ve her ortamda kullanıcılara ulaşmasını sağlar. Buradaki kilit bileşen olan SAP Enterprise Portal (EP), sadece bir internet tarayıcısı kullanarak ;ki bu sadece masaüstü PC leri değil el cihazlarını da kapsar; kullanıcının kurumsal seviyede istediği bilgiye erişmesini sağlar. Diğer katmanlarda bahsi geçen tüm ürünlerin EP vasıtasıyla kullanıcıya sunulması mümkündür. EP kullanılarak yine tüm kullanıcılar arasında bilgi paylaşımını hedefleyen İşbirliği (Collaboration) gerçekleştirilebilir.

Örnek Senaryo :

Aşağıda, Netweaver platformu içerisindeki iki kritik bileşen olarak göze çarpan SAP Enterprise Portal ve SAP İş Akışı’ nın başlıca kullanıldığı bir iş süreci anlatılmıştır. Kullanılan tüm bileşenler, senaryonun sonunda bir akış diyagramında sırası ile gösterilmiştir.

ABC şirketi, çalışanları için her yıl 3000 adet üniforma siparişi vermektedir. Siparişte istenilen bilgiler, internet aracılığı ile tedarikçilere sunulmaktadır. ABC şirketinin Satınalma Departmanındaki bir çalışan, R/3 sistemi içerisinde teklif talepleri yaratmakta ve bu talepler yaratıldıktan sonra, sistem içerisinde bir iş akışı tetiklenerek, şirketin çalışmakta olduğu tedarikçilere otomatik olarak birer bilgi e-postası atılmaktadır.

Tedarikçiler e-postayı aldıktan sonra, internet üzerinde kendileri için oluşturulan portale girerek tekliflerini vermekte, girilen teklif bilgileri doğrudan ABC şirketinin R/3 sistemine akmaktadır.
Teklif verme süresi dolduğunda, R/3 sistemi içerisinde bir iş akışı tetiklenmekte ve Satınalma departmanındaki çalışana (SDÇ) teklifler arasında karşılaştırma yapma imkanı sunan R3 ekranı gönderilmektedir.

SDÇ, kendisine gönderilen bu bilgiye kurumsal portali içerisinden erişmektedir.

Teklifler* arasından bir seçim yapıldıktan sonra, SDÇ, yine kurumsal portali içerisinden, satınalma departman müdüründen (SDM) ilgili teklife teyit almak amacıyla dinamik(ad-hoc) bir iş akışı oluşturur.

Buna göre, müdürüne R/3 içerisinden seçmiş olduğu teklif talebini iliştirerek bir ileti gönderir. SDM, kurumsal portali içerisinden kendisine gönderilen iletiye ve ona iliştirilen teklifi görüntüler. Uygun olduğu takdirde teklife yine kendisine gönderilmiş olan ileti üzerinden onay verir ve bu bilgi SDÇ ye geri döner. SDÇ, onaylanmış teklifi görüntüler ve R/3 sisteminden teklife ilişkin son onayı verir.

Teklife ilişkin onay verildiği anda, R/3 sistemi içerisinde otomatik olarak bir satınalma siparişi yaratılır ve bu sipariş yine otomatik olarak R/3 içerisinde PDF formatına çevrilerek ilgili tedarikçiye e-posta olarak gönderilir.

*ABC Şirketinde, SDÇ, teklifler üzerinde onay verme yetkisine sahiptir, ancak bazı durumlarda Satınalma Departmanı Müdüründen de onay almak isteyebilir

Kullanılan Netweaver bileşenleri (sırasıyla) :

 

(Visited 1.710 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

SAP HR İnsan Kaynakları Modül Özellikleri ve Alt Başlıkları

SAP HR İnsan Kaynakları Modül Özellikleri ve Alt Başlıkları SAP İnsan Kaynakları Modülü, bir işletmenin …

Bir cevap yazın