Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » MM (Malzeme Yönetimi) Eğitimleri » SAP MM Modülünde Stokları Görüntüleme

SAP MM Modülünde Stokları Görüntüleme

SAP MM Modülünde Stokları Görüntüleme

 

SAP MM modülü ile tüm stoklar ve stok hareketleri yönetilmektedir.

SAP sisteminizdeki tüm stokları MB52 işlem koduyla görüntüleyebilirsiniz.  İşlem kodları ile ekranlara ulaşmak için ekranın sol üst tarafındaki boşluğa komutumuzu yazıyoruz ve enter tuşuna bastığımızda ekranımız depo stok görüntüleme ekranımız karşımıza çıkacaktır.  MB52 ekranını açtığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.  Kısaca bu ekrandan toplu stok raporu (ya da depo raporu) alabiliyoruz.


  Yukarıdaki ekranda “Malzeme”, “Üretim Yeri”, “Depo Yeri” gibi aşağı doğru devam eden seçim kriterleri görülmektedir.  Bu alanlar bize raporunu almak istediğimiz malzemeleri kısıtlamamızı sağlar. Belli bir depo yerine göre, üretim yerine göre malzeme koduna göre vb. kriterlere göre stok raporumuza çıkacak malzemeleri sınırlandırabiliriz. Böylece daha sade raporlar elde edilebilmektedir.  Ya da dilerseniz hiç bir sınırlandırma koymadan bütün stokları çekebilirsiniz.

Şimdi tek tek bu kısıtlama alanları hakkında kısa bilgiler verelim :

Malzeme  : Malzeme yazısının ve diğer alanlarında karşılarında 2 şer adet beyaz boşluk görüyorsunuz. Bunlardan  soldaki ve sağdaki alanlar arasındaki malzeme kodlarının stoklarını çekmek istediğinizde işinize yaramaktadır.  Örneğin kod sisteminizde 20000-29999 arasında kodlar bulunduğunu düşünelim. Siz de sadece 20100 ile 20300 arasındaki malzeme kodlarının depo stoklarını çekmek isterseniz  alttaki gibi sol tarafa 20100 sağ tarafa da 20300 yazıp F8′e basmalısınız. Sol daki saat şeklinde ki yürüt butonuna tıklarsanızda aynı işlemi görecektir


Üretim Yeri :  Belirli bir üretim yerinde bulunan stokların raporunu almak için bu alanı kullanıyoruz. Örneğin firmanızın 2 farklı üretim yeri olsun ve siz sadece birinde olan stokları çekmek istiyorsanız bu alandan stoğu çekilecek kodları sınırlandırabilirsiniz.

Depo Yeri : Eğer birden fazla depo yeriniz varsa belirli bir depo yerine göre malzeme stoklarını raporlayabilirsiniz.

Parti : Parti takibi yapıyorsanız  Parti numarasına göre depo stoklarınızı sınırlandırabilirsiniz.

Liste Kapsamı : Malzeme türü, mal grubu ve satınalma grubuna göre sınırlandırma yapabilirsiniz. Bu alanların nerden tanımlandığını daha sonra MM01 ekranı için hazırlayacağımız sap eğitim dökümanında bahsedeceğiz.

Özel Stoklar : Özel stoklar alanında konsinye çalışıyorsanız konsinye stoklarını görebilirsiniz veya yoldaki malzemelerin takibini yapıyorsanız bunlarıda stok raporunuza dahil edebilirsiniz.  Özel stoklar ile ilgili diğer seçenekleri  kendi menüsünden görebilirsiniz

Ayarlar : Ayarlar kısmında  Yalnız Negatif stokları görüntüle seçeneğini seçerseniz sistemde herhangi bir şekilde eksiye düşmüş (ki bu sap de çok ekstrem bir durumdur) stokları görebilirsiniz

Batch stoklarını görünütüle  seçeneğini işaretlerseniz eğer parti takibi yapıyorsanız bütün malzemeler parti bazında raporlanacaktır.  Örneğin aynı malzemenin birden fazla parti de stoğu bulunuyorsa raporumuzda her pari için farklı satır bulunacaktır.

Sıfır stokları yok seçeneği öntanımlı olarak seçili açılır eğer bunu kaldırırsanız sistemde bulunan ve en az bir kere sistemde hareket görmüş malzemeler depolardaki stok miktarları sıfır olsa bile raporda satırlar halinde görünecektir.

Beyaz alanların en sağında sarı ok olan tuş görüyorsunuz buna tıkladığınızda alttaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacaktır.


Münferit değerleri seç :  Tek tek stok raporu almak istediğiniz malzeme kodlarını girmeniz gerekir. Belli bir ortak özelliği olmayan farklı kodların stogunu sınırlandırmak için kullanılır. Mesela 15 tane farklı malzemenin kodunu buraya yapıştırıp F8 tuşuna basarak raporu çalıştırırsanız sadece bu alana girdiğiniz malzeme miktarlarını görebilirisiniz

Aralığı Seç :    Birden fazla aralıklarda raporlama yapacaksak aralığı seç sekmesinden ilgili aralıkları yazarak raporumuzu alabiliriz. Örneğin 20100 ve 20200 arasındaki kodlarla birlikte 20500-20600 aralığındaki kodların raporunu almak istiyorsam aralığı seç sekmesi benim işimi görecektir.


 Münferit değerleri hariç tut :   Münferit değerleri seç alanının tam tersi olarak düşünebilirsiniz. Buraya yazdığımız kod değerleri raporumuza dahil edilmeyecektir

Aralığı hariç tut :  Belirli bir aralıktaki malzemeleri raporumuzda istemiyorsak buradaki alanlara ilgili değerlerimizi girebiliyoruz.

En güzelide yukarıda yazdığımız bütün sınırlandırma seçeneklerini kullanarak kendi özel raporunuzu yapabilirsiniz.

Mesela size soru : 1000 üretim yerinde 200 numaralı depo yerinde bulunan 20152 ve 22425 kodları arasındaki stokların raporunu nasıl çekerdiniz ?

(Visited 9.800 times, 9 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

Masraf Yerine(Hesap Tayinli) Sayınalma Talebi Oluşturma

Masraf Yerine(Hesap Tayinli) Sayınalma Talebi Oluşturma Hesap Tayinli Satınalma Talebi Yaratma Hesap tayinli satınalma talebi …

Bir cevap yazın