Perşembe , 13 Haziran 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » SAP PPM Proje Zaman Planlama

SAP PPM Proje Zaman Planlama

SAP PPM Proje Zaman Planlama

 

Daha önceki yazılarımızda sizlere proje oluşturma adımlarını göstermiştik. Bu yazımızda daha önce oluşturduğumuz projemizin zaman plalamaısnı yapacağız.

 

Proje de açıtığımız her görev için öncelikle terminler tabında proje için süre ve iş girişi yaparız. Sure o aktivitenin ne kadar süreceğini yani tarih aralığını ifade etmektedir. “İş” alanı da aslında o görev için ne kadarlık süre ile çalışma gerektiğini göstermektedir.

 


 

 

Süre ve iş ayrı ayrı tanımlanması uzun bir periyot içerisine daha az miktarda işi yaymanızı sağlamaktadır, bunu Microsoft project kullanıyorsanız, kişinin o görevdeki çalışma oranını azaltarak yapmanız gerekmektedir.

 

Görev için gerekli süreler belirlendikten sonra ilişkiler oluşturulur, bunun için görevdeki sekmelerden “Düzenleme ilişkisi” sekmesine geçilir, bu sekme aynı faz altında olan görevler otomatik olarak görülecektir.

Görevler arasında son-son, son-başlangıç gibi ilişkileri tanımlayabilirsiniz, bu kavramlara bu yazımızda çok değinmeyeceğiz, çünkü bunlar proje yönetisi arkadaşların zaten çok iyi bildiği konular.

 

 

 

 

İlişki türü seçildikten sonra ara butonuna basarak projenin iş ayrışım yapısı görüntülenir, burada hangi akvitite ilişkilendirilecekse o listeden seçilerek, tamam tuşuna basılır.

 

 

Görev seçildikten sonra ilişki kısmında görülecektir, bir den fazla görev ile ilişki tanımlayabilirsiniz, ayrıca görevler arasında zaman aralığı alanını kullanarak lag time tanımlayabilirsiniz.

Görevler arasında ilişkiler tanımlandıktan sonra, ayrıca her bir görev için kısıtlar belirleyebilirsiniz, örneğin, en erken başlangıç tarihi, en geç bitiş tarihi ve bunun gibi, bu şekilde görevler için kısıtlar belirleyerek, proje planını oluşturabilirsiniz, bu özelliğe özellikle belli kaynakların müsaitliklerine göre proje planını net tarihlere koymak için kullanabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi, projenin kendisi için başlaması gerken tarihi belirlenmiş, bu şekilde de hiç bir görev için daha erken bir tarih planlayamazsınız. Bu tür tarih değişiklikleri yapıldıkta proje planı otomatik olarak değişecektir, ayrıca “Terminle” butonunu kullanarakta tarih değişikliklerine göre proje planını revize edebilirsiniz.

 

 

Bu şekilde projemizi detaylı şekilde planlamış olduk. Plan tarihlere uyum ve değişimleri de ayrıca raporlama kısmında detaylı olarak göstereceğiz.

 

 

(Visited 365 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi

SAP cProject İle ERP Nesnelerinin İlişkilendirilmesi   SAP cProject modülü ile SRM kullanmıyorsanız malesef bir satınalma …

Bir cevap yazın