Cuma , 18 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » ABAP Eğitimleri » Web Dynpro ABAP Başlangıç Eğitimi

Web Dynpro ABAP Başlangıç Eğitimi

Web Dynpro ABAP Başlangıç Eğitimi

 

SE80 ekranına gidilir. ‘Web Dynpro Comp./Intf’ seçilir. Uygun bir isim seçilir ve ‘Enter’a basılır.(Bizim örneğimiz : ywd4a_1)

Gelen ekranda ‘Yes’ seçeneği seçilir.

Bir sonraki ekranda, bir açıklama (Description) girilir ve ‘Enter’a basılır.

 

Buradan sonra, bir package seçilir. Oluşan uygulama local olmayacaksa bir request seçilir.

 

Basit uygulamamız için 1 adet view kullanacağız. Burada, default olarak gelen ‘Main’ view’i üzerinde çalışmamızı yürüteceğiz. ‘Views’ altında, ‘MAIN’ view’ine çift tıklanırsa, dizayn aşamasında kullanılacak araçların ve dizaynın yapılacağı boş bir alanın olduğu ekranla karşılaşılır.

Sol tarafta yer alan araçlar menüsünden sürükle-bırak ile ya da sağ tarafta yer alan ‘ROOTUIELEMENTCONTAINER’a sağ click ile istenilen bileşenler eklenebilir. Biz, 2.seçeneği kullanacağız.(Bazen, tarayıcı kaynaklı nedenlerden dolayı, sürükle-bırak seçeneği çalışmayabilir; bu olasılık karşısında 2.seçeneği bilmek daha uygun olabilir)

İlk olarak, bir ‘label’ ekleyelim. Bunun için, aşağıdaki şekilde sağ-click yapalım ve ‘Insert Element’ adımını seçelim :

Çıkan pop-up ekranını, aşağıdaki şekilde doldurabiliriz :

‘text’ özelliğine, ekranda ne görmek istiyorsak onu yazalım. ‘labelFor’ özelliği şimdilik boş kalsın. Bu alana, bu textin eitketlediği input elementini ilişkilendireceğiz.(Bu ilişkilendirme yapılana kadar, ilgili etiket ekranda donuk bir renkte görülür)

Şimdi bir adet input elementi ekleyelim :

Burada da, ‘Enter’ yapılır.

 

 

Burada girilen değeri bir değişkene atamak gerekir. Bunu, ‘value’ özelliğinin karşısında yer alan ‘Binding’ butonu () ile yapacağız.

Değişkenlerimizi, ‘Context’ tabında tanımlayabiliriz. Bu örneğimiz için, 1 tane ‘Attribute’ tanımlamak yeterli. ‘CONTEXT’ e sağ-click yapıp, ‘Create’ linkinden ‘Attribute’ seçeneğini seçelim.

Bir sonraki ekran, aşağıdaki şekilde doldurulup ‘Enter’a basılır.

Daha sonra, ‘Layout’ ekranına geri dönülerek, ekrandaki alan, bu değişkene bağlanır.(Bind edilir)

Çıkan ekranda, ‘MY_INPUT’ attribute’una çift tıklanır.

Daha sonra, ilgili etiket için ‘labelFor’ özelliği doldurulabilir.

Şimdi, bir buton ekleyebiliriz ekrana :

‘text’ özelliğine bir değer girilir.(Buton üzerinde hangi texti görmek istiyorsanız) ‘Events’ altında yer alan, ‘onAction’ özelliği karşısındaki yarat butonuna basılır. Çıkan ekranda, ‘Action’ ve ‘Description’ alanları doldurulur.

Bu örnek için ‘CLICK’ event’ine çift tıklanır ve kodlamaya geçilir.(Örneğimiz de, girilen sayının 2 katını aynı alana yazdıralım mesela) İlgili değişken için girilen değeri, ‘Wizard’ () kullanarak alalım(Read edelim).

Aşağıdaki ekranda, ‘Node/Attribute’ alanının arama yardımı kullanılarak ilgili ‘Node/Attribute’ değeri alınabilir. Bunu ‘Read’ metodu ile yapacağız.

İlgili kodlar otomatik olarak eklenir.

Kodun en altına aşağıdaki satırı ekleyelim :

lv_my_input lv_my_input * .

Sonradan, yine ‘Wizard’ kullanılarak bu sonuç ekrandaki alana ‘Set’ edilir :

Burada dikkat edilmesi gereken husus, daha önce ‘Read’ için otomatik kod oluşturulurken yaratılan bazı değişkenler, ‘Set’ için de otomatik oluşturulur. Aynı isimde değişken tanımlanamayacağı için, bu değişkenler ‘comment’lenir.

Bu aşamadan sonra, ‘Görüntüleme’ moduna geçilerek, en tepe node’dan aktivasyon işlemi gerçekleştirilir.

Aktivasyon sağlandıktan sonra, test için uygulama URL’si oluşturabiliriz. Bunun için, yine en tepe node’a sağ click yapılıp ‘Create’ adımından ‘Web Dynpro Application’ seçeneği seçilir.

Çıkan ekranda bir açıklama yazılır ve ‘Enter’a basılır.

Çıkan ekranda yer alan URL ile ya da yeni yaratılan uygulamaya sağ-click yapılıp ‘Test’ seçeneği seçilerek test yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 1.444 times, 1 visits today)

About Koksal Sahin

Check Also

ABAP Programlamada Temel Kavramlar

ABAP Programlamada Temel Kavramlar Selection Screen (Seçim Ekranı): Selection screen, raporlarda okunacak verinin filtrelenerek gerek …

Bir cevap yazın