Home » SAP Haberleri » PERAKENDENİN ÇEHRESİ DEĞİŞİRKEN SAP’DEN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

PERAKENDENİN ÇEHRESİ DEĞİŞİRKEN SAP’DEN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

 

PERAKENDENİN ÇEHRESİ DEĞİŞİRKEN SAP’DEN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

 

 


 

 


 

Müşteri profillerindeki ve teknolojideki gelişmeler, perakende sektöründe binlerce yıldır var olan rekabeti daha da artırdı. SAP, perakendenin bu trend doğrultusunda şekillenmekte olan geleceğine şimdiden hazır: SAP Customer Activity Repository, SAP HANA, hybris gibi çözümler, satınalmalar ve işbirlikleri, SAP kullanıcısı perakendecileri rekabette öne çıkarıyor.

Ölçeği her ne olursa olsun, alışveriş hayatımızın bir parçası. Kahvaltı için bakkaldan ekmek almak ile evimize beyaz eşya almak arasında, harcamalar açısından büyük farklar olsa da alışveriş mantığı anlamında bir fark yok. Aynı şekilde, sokak simitçisinin yaptığı satış ile dev bir hipermarketin satışı da aynı mantık üzerinde ilerliyor. Tüketici olarak her zaman kaliteli ürünleri uygun fiyatla almaya, satıcı olarak da kârlı satışlar yapmaya çalışıyoruz. Kısacası, binlerce yıl önceki takas sisteminden bu yana perakendenin zemini hiç değişmedi. Ama elbette yöntemlerde, platformlarda ve ürün çeşitliliğinde müthiş değişimler yaşandı, yaşanıyor.

Tüketicilerin üretici-satıcılarla ya da aracı-satıcılarla yüz yüze temas kurduğu, bire bir pazarlık ettiği, ürünleri dokunarak aldığı perakende ortamı hızlı bir değişim geçiriyor. E-ticaret artık perakende piyasasında çok ciddi bir paya sahip. Pek çok büyük marka, online satış mağazaları açıyor, hatta bu mağazaların kullanımını yaygınlaştırmak için online satışlarda indirimler vaat ediyor. Aynı derecede yaygın görülmemekle birlikte, tersi bir eğilim de söz konusu. Yani bazı online mağazalar da sitelerine ek olarak geleneksel anlamda ürün teşhir ettikleri mağazalar açıyorlar. Kısacası, online ve offline ticaret arasındaki sınırlar belirsizleşiyor.

Bu değişim sürecinin merkezinde de elbette tüketiciler var. Tarihin her döneminde rekabetin yoğun yaşandığı perakende sektöründe e-ticaret ve mobil ticaretin de devreye girmesiyle bu büyük yarışın rengi ve şekli değişti. Firmalar bu yarışı ön sıralarda sürdürmek için yeniliklere kapı açıyorlar; en büyük destekçileri de elbette teknoloji oluyor. Çünkü ister online ister geleneksel yapıda olsun, perakende sisteminin arka planında stok kayıtlarından fiyatlandırmaya, müşteri bilgilerinden lojistiğe kadar pek çok bileşen yer alıyor. Firmaların bu bileşenleri kontrollü bir şekilde yönetebilmesi ise ancak gelişmiş teknolojik çözümlerle mümkün oluyor.

 

Perakendenin çehresini değiştiren altı trend

Günümüzde perakendeciler başarılı olmak için müşterilerine her kanaldan ulaşmak zorunda. Çünkü satışta belirleyici olan en büyük faktör, müşterinin ta kendisi. Ve müşteri, artık eskisinden çok daha fazla şey bekliyor. Bu beklentiler, perakendenin de çehresini değiştiriyor.

1. E-ticaret, perakende mağazalarının üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor: İnternet üzerinden kitap ya da kıyafet almak aslında yeni bir uygulamadeğil. Ama e-ticaretin ulaştığı hacim, ticaret dünyasında büyük bir değişim yaratıyor. Örneğin, Alman Perakende Araştırmaları Merkezi IFH’nin verilerine göre, Almanya’da online kıyafet satın alımı 2007’de %5 iken 2012’de %17’ye ulaştı. Bu rakamın önümüzdeki dönemde de hızla artacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de de ciddi bir pazar var. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) resmi verilerine göre Temmuz 2012 itibarıyla Türkiye’de e-ticaret sektörünün hacmi 3 milyar 186 milyon TL olarak gerçekleşti. Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 2016 yılında internet üzerinden yapılan perakende ticaretin hacminin 25-30 milyar liranın üzerine çıkacağını öngörüyor. Dolayısıyla pek çok marka, mağazalarında sattığı ürünleri web sitesi üzerinden de satışa çıkarıyor.

2. Farklı kanallar üzerinden entegre ticaret: Yeni perakendecilikte, mevcut mağazanın yanı sıra online satış hizmeti sunmak yeterli değil. Müşteriler bütün satış kanallarının birbiriyle bağlantılı olmasını bekliyor. Diğer bir deyişle müşteriler, mağazalardaki bütün ürünlerin online satış mağazasında da bulunabilmesini, ürünleri mağazada deneyip online satın alabilmeyi ya da online satın aldıkları ürünü mağazada değiştirebilmeyi istiyorlar.

3. Tüketiciler fikir almak için mağazalara gidiyor: Herhangi bir ürün hakkındaki temel bilgiler zaten internette bulunabiliyor. Oysa satın alımı teşvik etmek için bundan daha fazlası gerekiyor. Bu da mağazalar için bir fırsat yaratıyor. Mağaza içi etkinlikler, demolar, deneyimleme fırsatları, internettekinden daha fazla bilgi sunabilecek satış görevlileri gibi ek hizmetler mağaza içi satış ile e-ticareti birbirine bağlayarak geliştirme potansiyeli sağlıyor.

4. Mağazalarda mobil cihaz kullanımı: Mağazaların faydalanabileceği bir başka teknolojik gelişme ise akıllı telefon ve tabletlerin kullanımındaki artış. Örneğin, mağazaya giren kişilerin cep telefonlarına indirim mesajları göndermek, ürün barkodlarının cep telefonlarına okutulması ve böylece ürün hakkında daha detaylı bilgi alınması gibi uygulamalar müşterilerin markaya bağlılığını artırabiliyor.

5. BT bütçeleri artıyor: Teknolojinin hayatın her alanına girdiği bir ortamda perakendecilerin de bu fırsattan yararlanması gerektiği çok açık. Bunu yapabilmek için de bilgi teknolojileri (BT) bütçelerinin artırılması gündeme geliyor. Yatırım geri dönüşü anlamında büyük kazanç vaat eden BT uygulamaları,
rekabet avantajı sağlıyor. Teknoloji İş Araştırmaları (TBR) kuruluşunun verilerine göre Kuzey Amerika’daki perakendeciler 2013’te BT bütçelerini bir önceki yıla göre %5 oranında artırdı.

6. Büyük veriyle müşteri bağlılığı sağlanıyor: Yine TBR’nin verilerine göre perakendeciler bütçelerinin yaklaşık %9’unu analiz yazılımlarına ayırıyor. Bu yatırım sayesinde, müşterileriyle ilgili daha fazla veri toplayıp bunları analiz ederek tüketici davranışları hakkında daha detaylı bilgi elde edebiliyorlar. Bu da
elbette müşteriye kişiselleştirilmiş deneyimler sunma imkanı yaratıyor. Büyük veri platformları ile Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemlerinin işbirliği sonucunda perakendede müthiş fırsatlar ortaya çıkıyor. Büyük veri, perakendecilerin stok yönetimi, tedarik zinciri gibi konularda da hayatını önemli ölçüde kolaylaştırarak iç süreçleri geliştiriyor.

 

Perakendede SAP teknolojisi

Mobil uygulamalar, TV, kataloglar, online mağazalar, geleneksel mağazalar… Perakende sektörünün satış kanalları çeşitlenirken, müşterilere sunulan hizmetler de giderek daha karmaşık hale geliyor. En büyük sorun ise bütün bu kanalların entegrasyonunu sağlamak. Örneğin mobil bir aplikasyonda başlattığınız satın alım işlemini bir PC’de kaldığınız yerden devam ettirebilmek, olası bir değiştirme ya da iade durumunda doğrudan mağazaya başvurabilmek önemli. Ve bu entegrasyonun, bir ürünün tüm yaşam döngüsünü kapsaması gerekiyor. İşte bu beklentiler SAP’nin SAP for Retail adlı perakende çözüm portföyünde inovasyon için yeni fırsatlar doğuruyor.

 

SAP Customer Activity Repository ile veriler tek noktada birleşiyor

Müşteriler, satış kanallarının teknik yapısıyla ilgilenmez. Onlar için önemli olan tek şey, aradıkları ürünü bulabilmek ve kolayca satın alabilmektir. Ama bu süreç, perakendeciler açısından çok önemli. Farklı kanallar üzerinden satış yapan çoğu perakendeci, web satış verileri ile mağaza satış verilerini, hatta envanter bilgilerini ayrı ayrı tutuyor. Bunun sonucunda da ortaya karmaşık bir yapı çıkıyor ve her karmaşık yapıda olduğu gibi, müşteriye yansıyan çeşitli sorunlar doğuyor.

İşte bu nedenle SAP, perakendecilerin müşteri, satış ve envanter verilerini tek bir noktada toplayabilmelerini, bu sayede müşteri davranışlarını daha iyi anlayıp bu doğrultuda hizmet verebilmelerini, dolayısıyla bütün kanallarda tutarlı müşteri deneyimleri yaratabilmelerini sağlayan bir çözüm geliştirdi.
2013 yazında tanıtılan ve 2014’ün ilk çeyreğinde dünyanın farklı noktalarında satışa sunulacak olan SAP Customer Activity Repository çözümü, farklı kanallardan yapılan satış işlemlerini, çok-kanallı süreçlerde kullanılabilecek şekilde bir araya getiriyor. Web Kanalı Satış Siparişleri üzerinden yapılmış İşlem Kayıtlarından (TLog) ERP Satış Siparişlerine kadar bütün süreç bu yeni çözümün kapsamında yer alıyor. SAP Customer Activity Repository ayrıca envanter tahminleri ya da veri madenciliği analizleri gibi çeşitli iş alanları için de algoritmalar içeriyor.

Bu sayede, promosyon ürünlerinin stoklarının tükenmesi gibi sorunlar minimuma indiriliyor. Bu çözümü daha da geliştirmek üzere SAP, tahmin modelleri (tahmine dayalı analiz) ve müşteriye özel satış sunumları gibi yenilikler üzerinde çalışıyor. Tahmin modellerinin, orta ve uzun vadeli trendleri belirlemekte kullanılması hedefleniyor. Yeni modüllerin çözüm içine hızla entegre edilebilmesi için de hızlı uygulama çözümleri geliştiriliyor.

SAP Customer Activity Repository, topladığı bütün verileri Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ortamlarından gelen kullanıcı geri bildirimleriyle birleştirme imkanı da sunuyor. Tek noktada toplanan tüm bu bilgiler, perakendecilerin markalama, pazarlama, promosyon, fiyatlandırma, satış, envanter yönetimi gibi süreçlerini optimize etmelerini sağlıyor. Müşterilerinin kim olduğunu, neleri tercih ettiğini, neler beklediğini bilen perakendeciler, ciddi bir rekabet avantajı elde ediyor.

SAP Customer Activity Repository çözümü, SAP HANA bellek içi platformu üzerinde kullanılınca, perakendecilerin müşteri taleplerini daha da iyi anlamalarına imkan sağlıyor. SAP HANA’nın veri analizi için gerçek zamanlı erişim sağlaması, müşteri davranışlarının daha yakından ve daha iyi takip edilmesine imkan vererek çözümü destekliyor.

 

SAP for Retail ve SAP CRM için entegre çözümler

SAP for Retail portföyünde başka gelişmeler de yaşanıyor elbette. Perakende sektörüne yönelik çözümlerini geliştirmek üzere çalışmalarını sürdüren SAP, şirket satın alımlarıyla da bu süreci destekliyor. Örneğin Ağustos 2013’te satın alınan e-ticaret uzmanı “hybris” sayesinde SAP, perakende portföyünü modern bir e-ticaret platformuyla zenginleştirmiş oldu. Hybris’in sunduğu temel çözüm modülleri online mağaza, İçerik Yönetimi Sistemi ve sipariş platformundan oluşuyor. Böylece SAP Retail ve SAP CRM çözümleriyle entegre bir yol haritası ortaya çıkıyor.

(Visited 301 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

Prix Du Medicament Risperdal 2 mg Livraison gratuite Airmail Ou Courier

Prix Du Medicament Risperdal 2 mg Générique Risperdal Ou Commander Risperdal Risperidone Prix Le Moins …

Bir cevap yazın