Çarşamba , 16 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Haberleri » SAP’NİN KAPISI YENİ FİKİRLERE, YENİ GİRİŞİMLERE, YENİ UYGULAMALARA AÇIK

SAP’NİN KAPISI YENİ FİKİRLERE, YENİ GİRİŞİMLERE, YENİ UYGULAMALARA AÇIK

SAP’NİN KAPISI YENİ FİKİRLERE, YENİ GİRİŞİMLERE, YENİ UYGULAMALARA AÇIK

 


> TREND

Liderlik, beraberinde bazı sorumlulukları da getirir. Bunun bilincinde olan SAP, sadece yeni teknolojiler üretmekle kalmayıp gençlere ve girişimcilere yeni uygulamalar geliştirmenin kapılarını da açıyor. 2012’den bu yana uygulanan SAP Startup Focus Programı, hem dünyada hem de Türkiye’de meyvelerini veriyor.

SAP Startup Focus Programı, 2012’de ABD’de hayata geçirildi. Program, dünyanın 57 farklı ülkesinde 22 farklı sektörde faaliyet gösteren, bugüne kadar toplam 10 milyon doların üzerinde gelir elde eden 1500’den fazla girişimi destekledi. Desteklenen girişimlerin 120’sinden fazlası, SAP tarafından onaylanmış çözümler üretti.  Kademe kademe başka ülkelere de yayılan programın Türkiye’deki ilk adımı da 2014 yılında atıldı. SAP Startup Focus, Teknopark İstanbul’da çalışmalarına başlayan SAP İnovasyon Merkezi’nde (SAP Innovation Center) düzenlenen ilk etkinlik oldu. SAP Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Ekin Erim, programın önemini şu şekilde özetliyor: “Teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten olmak da çok önemli. Bunu yapabilmek için de yeterli bilgi birikimine ve vizyona sahip genç girişimcilere imkan tanınması gerekiyor. SAP bu konuda gerek dünya genelinde gerekse Türkiye’de pek çok çalışmaya imza attı. SAP Startup Focus Programı bunların en önemlilerinden biri.”

SAP Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Satış Destek Direktörü Ahmet Engin Tekin de Program hakkında şunları ifade ediyor: “Programın temel hedefi, inovasyonu teşvik etmek ve programda seçilen şirketlerin çözümlerini SAP HANA’ya taşıyarak global piyasada yer almalarına destek olmak. Programa büyük veri ve gerçek zamanlı analiz alanlarında çalışan işletmeler katılabiliyor. Başvuranlar arasından seçim yapılıyor ve programa katılmaya hak kazananlar, doğrudan SAP uzmanlarından ve alanında önde gelen isimlerden eğitim alıyor.”

Eğitimin ilk gününde üst düzey yöneticiler ve yatırımcılar sunumlar yapıyor ve tanışma oturumları (networking sessions) düzenleniyor. İkinci gün ise çoğunlukla Startup Focus programının global merkezi Kaliforniya-Dublin’den gelen SAP uzmanları yönetiminde SAP HANA Bootcamp gerçekleştiriyor. Burada katılımcılar SAP HANA ile tanışıyor ve kendi çözümlerini SAP HANA üzerinde nasıl kullanacaklarına dair fikirler ediniyorlar. Son aşamada da SAP HANA’yı çözümlerinde en iyi şekilde kullanabilecek şirketler seçiliyor. Bu şirketler, 12 aya kadar ücretsiz SAP HANA lisansı ve kullanım yetkisi elde ediyor, ayrıca SAP’nin satış gücünü de arkalarına alarak dünya pazarlarına açılabiliyor. Bu satış gücü, 120 ülkede toplam 15 bin SAP satış uzmanına ve SAP’nin 263 binden fazla müşteriden oluşan ağına ulaşma imkanı anlamına geliyor. Özetle program, sağlıktan üretime kadar pek çok farklı endüstriye yönelik yenilikçi fikirlerin üretilmesine ya da yaygınlaştırılmasına katkıda bulunuyor.

 

Türkiye’de SAP Startup Focus

Dünyada pek çok yaratıcı çalışmayı destekleyen SAP Startup Focus Programı, Türkiye’de SAP İnovasyon Merkezi üzerinden yürütülüyor. Programın ilk uygulaması Nisan ayında yapıldı. Çalışma sırasında SAP içinden ve dışından üst düzey yöneticiler sunumlar yaptı; inovasyon ve teknolojinin iş süreçlerinin basitleştirilmesi ve verimli hale getirilmesi üzerine etkileri katılımcılarla paylaşıldı. Yine program kapsamındaki SAP HANA Bootcamp’te ise büyük veriyi oldukça hızlı bir şekilde kullanılabilir bilgiye dönüştüren SAP HANA platformunun uzmanları, platformun kullanımı ve faydalarını içeren eğitimler verdi.

SAP Startup Focus Programı’na katılan genç işletmelerin yaratıcı fikirleri hayata geçmeye başladı bile. Örneğin Trendbox, sahada gerçek zamanlı satış performansı ölçümü yapan bir çözüm geliştirdi. Program tarafından desteklenen bir başka proje de İnfonomi’nin perakende sektörüne yönelik olarak geliştirdiği mobil pazarlama, ödeme ve mağaza içi navigasyon çözümü KURBI oldu. Sentio ise Sentio Sports Analytics yazılımıyla gerçekleştirdiği futbol analizleriyle spor dünyasının gündemine yerleşti.

 

EMEA bölgesinden iki örnek

Imaginestics: Havacılık ve Savunma sektörüne yönelik kesikli üretim uygulamalarında uzmanlaşan Imaginestics, üreticilerin şekil benzerliği algoritmalarını kullanarak ürün ve tedarikçi araması yapabilmesini sağlayan VizSeek yazılımını geliştirdi. Sistem, girilen görsel verilere benzer ürünleri hızla bulup geçmiş satım alımlarla ilişkilendirebiliyor. Böylece tedarikçi ya da ürün seçme süreleri kısalıyor, maliyetler düşüyor, tedarik zinciri kalitesi artıyor.

Feedzai: İleri teknoloji alanında hizmet veren Feedzai, SAP Startup Focus fonu tarafından desteklenen ilk şirket olma unvanını taşıyor. Feedzai’nin sunduğu çözüm, 3 yıllık suistimal ve risk veritabanı ile bütün kredi kartı işlemlerini gerçek zamanlı olarak karşılaştırıyor. Her bir işlem için yapılan tarama 100 milisaniyeden daha kısa zamanda tamamlanıyor ve elde edilen sonuçların doğruluk payı yüzde 97’den fazla oluyor. Feedzai’nin sunduğu bu çözüm ile suiistimalleri tespit etme oranı yüzde 80’i aşıyor.

 

Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası ile yeni ufuklar

SAP’nin Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliğiyle başlattığı Teknogirişimcilik Hızlandırma Programı, Türkiye’de büyük veri alanında çalışan girişimcileri küresel pazara taşımayı hedefliyor. Büyük veri alanında yenilikçi fikirlere sahip gençlere, çözüm geliştiren girişimcilere ve teknoloji şirketlerine açık bir yarışma olarak kurgulanan programa yoğun bir başvuru oldu. 12 proje seçildi ve bu katılımcılar beş haftalık hızlandırma programına başladı. Bu süreçte teknik eğitimlerin yanında atölye çalışmaları ve alanında önde gelen isimlerin mentorluk programları da yer aldı.

 

En yaratıcı iş fikirleri EnterPrize’da ödüllendirildi

SAP sadece yeni şirketlere ve fikirlere değil, gençlerin inovasyon çalışmalarına da destek veriyor. Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün organize ettiği, üniversiteli girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebilmesi için fırsatlar sağlayan EnterPrize Girişimcilik Yarışması’nın sponsorları arasında SAP Türkiye de yer aldı. Başvuru yapan 451 iş fikri arasından birinci seçilen proje Crushmania oldu. Projenin amacı, sosyal ağ ve oyunlaştırma kavramlarını birleştirerek kullanıcılara sosyal ağı bir oyun olarak sunmak. İçerikteki yenilik ise kullanıcıların kişilere ve kavramlara olan ilgilerini, sosyal ağ üzerindeki davranışlarını modelleyerek hesaplamak ve bu sonuçları eğlenceli bir oyuna dönüştürmek.

Yarışmada ikinciliği Tek Eksende Çoklu Dezenfeksiyon projesi aldı. Bu proje, süt ineklerinin hastalıklara karşı korunması için 15 saniyelik pratik bir sistemi hayata geçirmeyi hedefledi. Üçüncülük ise engelli vatandaşların beyin dalgalarıyla engelli araçlarını yönetebilmelerini sağlayan Beyin Dalgası Kontrollü Akıllı Engelli Aracı projesinin oldu.

(Visited 142 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

SÜRAT KARGO, SAP İLE RAPORLAMA SÜREÇLERİNDE ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU SAĞLADI

SÜRAT KARGO, SAP İLE RAPORLAMA SÜREÇLERİNDE ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU SAĞLADI   “SAP BusinessObjects entegrasyonunu …

Bir cevap yazın