Home » SAP Haberleri » TÜM DÜNYADA KAMU SEKTÖRÜ SAP İLE YOL ALIYOR

TÜM DÜNYADA KAMU SEKTÖRÜ SAP İLE YOL ALIYOR

TÜM DÜNYADA KAMU SEKTÖRÜ SAP İLE YOL ALIYOR


SAP uygulamaları, tüm dünyada kamu kurumları arasındaki yaygınlığını artırıyor. Gerek merkez hükümete bağlı birimler gerekse yerel belediyeler ve ilgili lokal kuruluşlar, yönetimleri altındaki bölgelerin idaresinde daha etkin davranabilmek ve çözüm sunabilmek için SAP çözümlerinden faydalanıyor.

SAP kamu çözümlerinin çeşitliliği, bu uygulamaları kullanan kamu kurumlarının da değişkenlik göstermesini sağlıyor. Oluşan verilerin hızlı bir şekilde analiz edilip değerlendirilmesi, kamu yatırımlarında aranan şeffaflığın sunulabilmesinin ötesinde orta ve uzun vadede gerçekleştirilecek farklı yatırımların maliyetlerinin düşmesine de aracılık ediyor. Bunun en güzel örneklerinden biri ABD’nin Washington eyaletinde kendini gösteriyor. Ulaşım Geliştirme Kurumu yetkilileri, eyalet genelindeki 320 yerleşim bölgesindeki sokak yapım ve bakım süreçlerinin yönetimi ve planlaması için SAP BusinessObjects çözümünden faydalanıyor. Bu proje kapsamında oluşturulan Performans Yönetim Ekranı, kurumun mevcut durumu analiz etmesinde ve ileriye yönelik planlamalarında destek oluyor. İnternet üzerinden ulaşılabilen Performans Yönetim Ekranı, sağladığı şeffaflıkla toplumun kendisine duyduğu güveni de artırmayı başarmış durumda. Kullanılan çözümün başarısı, kendisini maliyetlerin düşüşünde de gösteriyor. Kurumun daha önce yürüttüğü 970 farklı proje, detaylı analiz olanaklarıyla bugün 400’e düşmüş durumda. Yine aynı dönemde ortalama 5 ay olan iç süreçler ise 17 güne kadar geriledi. Projelerin işleyişinde %70’lere varan verimlilik artışı, kamu yatırımlarında milyonlarca dolarlık tasarrufu da beraberinde getiriyor.

Şehir yöneticilerinizin performansını izleyin

Tıpkı Washington gibi Boston şehri yönetimi de hizmetlerinin performansını SAP çözümleri ile ölçüyor. Kütüphanelerden indirilen e-kitap adedinden itfaiye teşkilatının yangınlara ortalama müdahale süresine, suç oranlarındaki değişimden dikilen ağaç sayısına kadar pek çok bilgiye tüm Boston halkı internet üzerinden kolayca erişebiliyor. Belediyenin tüm hizmetlerinden elde edilen veriler SAP platformu üzerinde işlenerek kullanıma sunuluyor. Belediyelerin teknolojiyi en etkin kullanma örneklerinden biri olan Boston About Results programında ayrıca, SAP’nin akıllı cihazlarda çalışan mobil uygulaması Citizens Connect ile şehir genelinde vatandaşlardan bilgi toplanıyor. Bu bilgiler kırık bir sokak lambasından yanmayan trafik ışığına, çocuk parkındaki arızalı salıncaklardan yollardaki çukurlara kadar pek çok farklı alanı kapsayabiliyor.

Felaket durumlarında SAP çözümleri devreye giriyor

SAP’nin kamu kurumlarında yaygın olarak kullanılan bir başka çözümünü ise felaket ve acil durumlara yönelik ürünler oluşturuyor. 20 milyonu aşan nüfusuyladünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Mumbai (Hindistan), SAP’nin kamu çözümlerinden en fazla faydalanan şehir yönetimi unvanına da sahip bulunuyor. SAP iş çözümleri ile vergi ve gelir yönetimi süreçlerini yöneten Mumbai, bulunduğu coğrafi konum ve muson yağmurları nedeniyle her yıl yaşadığı felaketlerle dünyanın gündemine giren bir şehir. Her felaket sonrası binlerce insanın barınma, enerji ve içme suyu sıkıntısı yaşadığı Mumbai, iyileşme dönemlerinde ihtiyaç duyduğu kaynakların yönetiminde SAP ERP çözümlerinden faydalanıyor. Mumbai yönetiminin SAP’den faydalandığı bir diğer konu ise CRM uygulamaları. Her gün 400 ailenin yerleşme amaçlı giriş yaptığı şehir, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasının yanında en hızlı nüfus artışının yaşandığı yerlerden de biri.

Felaket durumlarında SAP’den faydalanan bir diğer büyük metropol ise New York. 6,3 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip acil durum uyarı sistemi NYALERT, 160 farklı organizasyondaki 800 farklı birimin acil durum mesajlarını kayıtlı kullanıcılara iletiyor. Her ay 10 bin yeni üyenin dahil olduğu sistem SAP SMS 365 Mobile Service çözümü üzerinde kullanılıyor. Platformun sağladığı olanaklar sayesinde New York’taki fırtına sırasında 15 dakika içinde 1 milyon SMS gönderimi yapılırken 388 bin telefon çağrısı yapıldı ve 4 milyon e-posta gönderildi.

Kamuda şeffaflığın en güzel örneklerinden biri

Kamu kurumlarındaki şeffaflık uygulamaları dünyanın dört bir yanında yaygınlaşmaya başladı. Bu uygulamaların çoğu belediye ya da kamu kurumu özelinde olmakla birlikte, uluslararası nitelikte projelere de rastlamak mümkün. Bu sınıfta yer alan “Open Government Partnership” inisiyatifi, aralarında Türkiye’nin de olduğu 43 ülke tarafından desteklenmesiyle farklılaşıyor. 20 Eylül 2011 tarihinde 8 ülkenin imzaladığı deklerasyonla hayata geçen “Open Government Partnership”in hedefinde, kamuda şeffaflığın artması, süreçlerin daha etkin işletilmesi, vatandaş odaklı yaklaşımların yaygınlaşması ve bu amaç doğrultusunda kullanılacak teknolojilerin desteklenmesi bulunuyor.

“Open Government Partnership” inisiyatifiyle gerçekleşen projeler arasında “Recovery.gov” projesi, ABD’deki tüm eyaletlere sağlanan fonların hangi amaçla kullanıldığı, hangi kurumun hangi projelerde yer aldığı, projelerin durumu ve bu projeler sonucu oluşturulan istihdama dair raporların detaylarıyla paylaştığı bir portal üzerinde işliyor. Oluşturulan veriler, hem bir coğrafi bilgi sistemi entegrasyonu ile harita üzerinde hem de SAP’nin “BAT platformu ve Explorer” diğer adıyla “Recovery Explorer” kullanılarak sunuluyor.

Sağlık kurumlarında hasta memnuniyeti

SAP’nin farklı alanlarda hizmet veren kamu kurumlarına yönelik bir diğer başarılı uygulaması ise tüm dünyada pek çok projede hayata geçmiş HANA teknolojisinde kendini gösteriyor. Almanya, Berlin’de bulunan Charite Üniversitesi Hastanesi, iç süreçlerinde SAP HANA platformu ile SAP BusinessObjects Explorer çözümünü kullanıyor. 13 bine yakın çalışanı, yıllık 1,2 milyar Euro’yu bulan geliri ve yalnızca 2010 yılında 600 bini aşan hasta sayısıyla Avrupa’nın en büyük kliniği olan Charite, çok sayıda hastaya ait verinin azaltılmasını amaçlıyordu. Bu kapsamda SAP AG ile işbirliğine giden Charite, gelinen noktada terabaytlar seviyesindeki veriyi saniyeler içinde analiz edebiliyor. Charite Üniversitesi Hastanesi CIO Yardımcısı Martin Peuker, elde edilen avantajı hem doktorlar hem de hastalar için oldukça etkili bulduğunu belirtiyor.

Güvenlik kurumları teknolojiyi kullanmaktan memnun

SAP Kamu çözümlerinden faydalanan kamu kurumları arasında güvenliği sağlayan asker ve polis teşkilatları da bulunuyor. Bu projelerden birinde ABD Savunma Lojistik Ajansı, tedarik zinciri yönetimi dönüşümünü SAP ile birlikte gerçekleştirdi. Her gün 50 binin üzerinde talep gerçekleştiren ajans, dünya genelindeki ABD birliklerine dair lojistik süreçleri de yönetiyor. Lojistik işlemlerin geri dönüşünde yaklaşık %30, operasyon maliyetlerinde ise %35 tasarruf sağlayan ABD Savunma Lojistik Ajansı, SAP’den hizmet alan tek kurum değil. ABD Kara Kuvvetleri Malzeme Komutanlığı da (AMC) SAP’nin kurumsal kaynak planlama çözümünü kullanıyor.

30 yıl boyunca kullandıkları eski sistemi SAP’nin modern uygulamalarıyla değiştiren AMC, ABD’nin 41 eyaleti dışında 38 ülkedeki operasyonlarında da devrede olan bir kurum olarak öne çıkıyor. AMC, süreçlerinde SAP Business Suite ve Active Global Support hizmetlerinden faydalanıyor. ABD Deniz Kuvvetleri de SAP’nin askeri kurumlara yönelik çözümlerinden faydalanan bir başka kurum. SAP çözümleri, ABD Deniz Kuvvetleri’ne gemi bakım ve tamir sürelerinde %16 zaman tasarrufu sağlıyor. SAP’nin bu çözümlerinden faydalanan tek ülke elbette ABD değil. Fransa, askeri personele ait bilgileri tamamen dijital ortama taşıyarak kağıt kullanımı ve bilgi girişi için harcanan zamanı ciddi oranda azaltmayı başardı. Slovakya Savunma Bakanlığı ise hatalı girişlerden kaynaklanan hatalarda %70 düşüş sağladı. Singapur, askeri lojistik süreçleri ile havacılık mühendisliği uygulamalarında SAP ile ilerlerken İsrail’den Avustralya’ya, Kolombiya’dan Filipinler’e kadar çok sayıda ülkenin askeri birimleri başta lojistik olmak üzere çeşitli süreçlerde SAP uygulamalarını kullanıyor.

Savunma sanayiinde Lockheed Martin Aeronautics Tedarikçi Ağı İşbirliği Altyapısı, SAP uygulamalarının sektörde kullanımının en çarpıcı örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 30 bine yakın çalışana sahip olan şirket, ABD içinde sekiz farklı lokasyonda faaliyet gösteriyor. Ürettiği F-35 savaş uçakları pek çok ülke tarafından tercih edilen şirket, süreçlerinde gerçekleştirmek istediği dönüşüm için 1970’lerden bu yana kullandığı sistemi bırakarak 2006 yılında SAP’ye geçiş yaptı. O tarihten bu yana başta kurumsal kaynak planlama uygulamaları olmak üzere çeşitli süreçlerde SAP ile birlikte hareket eden Lockheed Martin, 300 kadar tedarikçisinden aldığı ürünlerin yönetimini SAP platformları üzerinde gerçekleştiriyor. Dünyanın farklı bölgelerinde tedarikçileri bulunan şirketin, müşterilerinin resmi kurumlar olmasının da etkisiyle titiz bir tedarik zinciri yönetimine sahip olması önem kazanıyor. Şirket, bu amaçla SAP’nin ERP uygulamaları haricinde SNC, NetWeaver BW, NetWeaver Portal ve BusinessObjects Global Trade Services çözümlerinden faydalanıyor.

SAP’nin güvenlik kurumlarına yönelik hizmetleri yalnızca askeri birimler tarafından tercih edilmiyor. Örneğin Tayvan Polis Teşkilatı, mobil dünyanın sağladığı olanaklardan SAP Sybase çözümlerini kullanarak fayda sağlıyor. Sybase’in SQL Anywhere, MobiLink, Afaria ve IQ çözümlerini kullanan kurum, bilgi toplama ve elde edilen bu bilgileri kullanarak suçla mücadelede etkinliğini artırıyor. Tayvan Polis Teşkilatı, SAP Sybase çözümleriyle yalnızca suç oranlarını düşürmekle kalmadı. Kurum, kayıp kişilerin ve çalıntı araçların bulunmasında da %50’nin üzerinde bir gelişme sağlamayı başardı.

Sistemi, teşkilattaki 30 bin personelin 8500’ü aktif olarak kullanıyor. Sahadaki ekip, mobil cihazları üzerinden günde 800 kadar sorgulama gerçekleştirerek şehri daha güvenli bir hale getiriyor.

Kamuda başarılı sonuçlar için doğru seçim

SAP çözümlerini kullanan kamu kurumlarının dağılımına ve etkinliğine bakıldığında belli birkaç nokta öne çıkıyor. Örneğin Boston ve Washington’daki örneklerde her iki şehir yönetimi de eskiye oranla çok daha şeffaf. Diğer yandan New York, geçtiğimiz aylarda yaşanan ve pek çok haberle dünya gündemine yerleşen fırtına öncesi ve sırasındaki bilgilendirme mesajlarıyla, oluşabilecek hasarı minimum düzeyde tutmayı başardı. Benzer bir yolla hareket eden Hindistan’ın önemli şehirlerinden Mumbai, 20 milyonu aşan ve her yıl tekrarladığı doğal olaylarla mücadelesinde yine SAP’yi tercih ediyor. Tayvan, suç oranını düşürmede Sybase’in mobil çözümlerinden yararlanırken Türkiye’de ise Aselsan, STM ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın projeleri öne çıkıyor.

(Visited 403 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

P&G, SAP E-FATURA ÇÖZÜMÜYLE YASAL UYUMLULUK VE SÜREÇ VERİMLİLİĞİ ELDE ETTİ

P&G, SAP E-FATURA ÇÖZÜMÜYLE YASAL UYUMLULUK VE SÜREÇ VERİMLİLİĞİ ELDE ETTİ   “Projede, SAP ve …

Bir cevap yazın