Perşembe , 13 Haziran 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » 6 Adımda SAP S4 HANA’ya Geçiş

6 Adımda SAP S4 HANA’ya Geçiş

6 Adımda SAP S4 HANA’ya Geçiş


  1. Unicode’a Geçiş Yapın

SAP HANA’ya geçiş için unicode’a gereksinim duyulmaktadır. SAP Business Suite zaten hali hazırda 8 yıldır unicode’u desteklemektedir. Bu güne kadar şirketinizde unicode dönüşümü gerçekleştirilmediyse ve SAP HANA’ya geçiş yapmak istiyorsanız öncelikle bu konuya odaklanmanız gerekecektir.

  1. Geliştirmelerinizi Temizleyin (Önerilen)

İşletmenize özel geliştirdiğiniz özel kodları gözden geçirmek ve temizlemek SAP HANA’ya geçiş için bir olmazsa olmaz değildir. Ancak SAP HANA’dan tam verim almak istiyorsanız bu işlemi yapmanızı kesinlikle öneririz. Bu noktada grup şirketlerimizden Novaline’ın geliştirmiş olduğu Codeliner ürünü de ciddi anlamda zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Codeliner sayesinde geliştirmeleriniz tek tuşla SAP HANA’ya uygun hale getirilebilir.

Eğer Codeliner olmaksızın bu süreci manuel olarak yürütmek isterseniz, geliştirmelerinizin kullanılmayanlarını tespit etmenizi ve bunları silmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki adım olarak kod benzerlik analizi yaparak birleştirilebilecek kodlarınızı tespit etmenizi öneririz.

Geliştirmelerinizin ayıklanması size maliyet tasarrufu da sağlayacaktır. Şöyle ki; eğer kullanılmayan geliştirmelerinizi de SAP HANA’ya taşırsanız onlar da bellekte yer tutacaktır ve ne kadar çok bellek kullanırsanız maliyetiniz de o derece artacaktır. Ortalama bir müşteride geliştirmelerin %20’si atıl durumdadır. Geliştirmelerinizi yalınlaştırmak size ortalama %20 maliyet avantajı sağlayacaktır.

  1. SAP ERP 6.0’a Yükseltin

SAP HANA kullanabilmek için ERP 6.0 verisyonuna geçmeniz bir mecburiyettir.

  1. EHP 7’ye Güncelleyin

SAP ERP’yi SAP HANA üzerinde yürütebilmeniz için EHP 7’ye gereksinim vardır. Bu güncelleme bilgiyi ve analitik işlemleri birleştirir; analitik SAP Fiori uygulamalarından ERP verilerine eş zamanlı erişime olanak verir, MRP çalışmasını hızlandırır ve SAP Simple Finance için gereksinimleri yerine getirir.

EHP 7, SAP S/4 HANA için fiili önkoşul değildir fakat bu adıma geçen müşteriler şimdiden eforlarının karşılığını almaya başladılar.

  1. Veri Tabanı Taşıma (Database Migration)

Her veri tabanı taşıma işlemi aynı adımları izler:

  • Sistem geçiş için hazırlanır.
  • Sistemin çalışma esnasında fiziksel geçişi gerçekleşir.
  • Sistemin kullanıcılara erişimin kapatılması esnasında sonraki teknik aktiviteler ve gerçekleşenler kontrol edilir.

Sistemin kapalı tutma süresinin asgari seviyede olması çok önemlidir ama her müşteri için bu zaman dilimi farklıdır. Sistemin olabildiğince en kısa sürede kapalı kalmasını sağlamak için geçiş süreleri test edilmelidir ve sonuçlarına göre optimize edilmelidir. Deneyimlerimize göre biliyoruz ki her geçiş 2-5 test geçişini kapsar. Yapacağınız daha fazla test geçişi, sistemin kapalı kalma süresini kısaltacaktır. Fakat bu kapalı kalma süresi geçiş yapan şirkete, internet bağlantısına, sistemin büyüklüğüne bağlıdır. Ve ayrıca  “Near Zero Downtime” metodu kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır.

Bu teknoloji, şirketlere bazı datalarını sistemin açık olduğu zaman taşımalarına olanak verir. Bu yüzden kapalı kalınan süreyi kısaltır. Veri taşımanın ikinci büyük evresi ise test etmektir.  Test sürecini genellikle kullanıcılar bir angarya olarak görür ancak mevcut durumun iyileştirilmesi için mutlaka testler sağlıklı biçimde yapılmalıdır.

  1. SAP S/4 HANA Yeniliklerini Aktarın

İlk SAP Simple Finance’ın piyasaya sürülmesiyle, müşteriler muhasebe için yeni veri modelleri ve fonksiyonlarına ulaşmaya başladılar. İkinci piyasa sürümünde, yeni nakit yönetimi fonksiyonları eklendi. Üçüncü piyasa sürümünde daha fazla yenilik ve sadeliği aktarmak mümkündü. Son SAP Simple Finance versiyonunda, parasal toplamlar silindi ve bu verilerin otomatik tetiklenmesi eklendi. İş sürecinin yenilikleri göz önüne alındığında, bütün değişimleri tek seferde yapılmak zorunda değilsiniz. Adım adım ilerlemek belki de şirketiniz için daha iyi olacaktır.

2015’in sonlarında, ikinci SAP S/4 HANA yeniliği olarak SAP Simple Logistics piyasaya sürülecek. Fakat SAP Simple Logistics için SAP Simple Finance yüklü olmalıdır. (Ya aynı anda yüklenecek ya da öncesinde yüklü olmalıdır).

 


(Visited 625 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

SAP Activate ASAP’ın Yerini Alıyor

SAP Activate ASAP’ın Yerini Alıyor Bir önceki yazımda, SAP activate metodolojisini ana hatlarıyla anlatmaya çalışmıştım. …

Bir cevap yazın