Home » SAP Eğitimleri » MM (Malzeme Yönetimi) Eğitimleri » Ariba Katalogunun (APC) SRM Alışveriş Sepetinde Kullanımı

Ariba Katalogunun (APC) SRM Alışveriş Sepetinde Kullanımı

Ariba Katalogunun (APC) SRM Alışveriş Sepetinde Kullanımı

 

Bir önceki yazımda SRM Alışveriş Sepeti’nin nasıl çalıştığını anlatmaya çalışmıştım. Altaki linkten okuyabilirsiniz.

SRM Alışveriş Sepeti Kullanımı

 

“Ariba Kataloğunun (APC) SRM Alışveriş Sepetinde Kullanımı” yazımda sizleri bu sürece Aribayı nasıl entegre edebilirsiniz bunu göstereceğim. Örnekteki ekranlar SAP SRM User Interface Add-on ile birlikte gelen UI5 ekranlarıdır. O yüzden ilk yazımdaki görsellerden biraz farklılar.

 

Daha önce SRM ‘in kendi üzerinde ki katalog yapısının kullanabildiğinden bahsetmiştim, ayrıca OCI (Open Catalog Interface ) teknolojisiyle farklı kataloglar da süreç içerisinde kullanılabiliyor.

İlk olarak alışveriş sepeti ekranına giriyoruz.

 

 

 

Katalog sayfasında SRM mini MDM kataloguyla birlikte harici katalog olarak Ariba kataloğu görünüyor.

 

 

 

Ariba kataloğunu tıkladığımızda, ayrı bir pencerede Ariba katalog ekranı açılıyor, artık Aribadaki kataloglara ulaşma

imkanımız var. Artık herşey bir e-ticaret sitesindeki mantıkla ilerliyor 🙂

 

 

Kullanıcı buradan çeşitli arama kriterlerine göre, aradığı ürünü buluyor. Ürünün tüm özelliklerine fiyat dahil, buradan ürün ekranından ulaşma imkanımız buluyor.

 

 

Ürün seçilir, istenilirse miktar bilgisi değiştirilerek sepete ekleniliyor. Burada ki süreç tamamen bir e-ticaret sitesinde yürüyen süreçle aynı. Alışveriş sepetimizde “Checkout” butonunu tıkladığımızda artık burada eklediğimiz ürün, SRM deki alışveriş sepetimize eklenmiş oluyor.

 

Artık süreç SRM üzerinden yürümeye devam ediyor. Önceki yazımda ilettiğim şekilde sepet onaya gönderiliyor. Onay işlemi tamamlandıktan sonra artık yine SRM de işlettiğiniz senaryoya göre ilerler. Bizim senaryomuzun klasik bir senaryo olduğunu düşünürsek, belge onaylandıktan sonra ERP kısmında satınalma siparişi oluşacaktır

Sürecin devamında yine Ariba’nın diğer özelliklerini de kullanma imkanımız var, buna bir sonraki yazımda daha detay olarak değineceğim, ancak özellikle şunu söyleyebiliriz , oluşan satınalma siparişini Ariba’ya gönderebilir , Ariba’da bu siparişi tedarikçi görebilir. Tüm satınalma sürecini fatura işlemleri dahil Ariba üzerinden ERP ile entegre olarak yürütebilirsiniz.

(Visited 638 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SRM Alışveriş Sepeti Kullanımı

SRM Alışveriş Sepeti Kullanımı   SAP de Malzeme Yönetimi (MM) modülünde satınalma talebi oluşturabilir. Bunun …

Bir cevap yazın