Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » Faturlama esnasında azami kalem hatası

Faturlama esnasında azami kalem hatası

Satış Faturası’nı muhasebeleştirilirken siparişte çok fazla sayıda kalem yer aldığı durumlarda “azami kalem sayısına ulaşıldı” hatasını alabilirsiniz. Bunun nedeni oluşacak olan muhasebe belgesi satır sayısının 999 ‘dan fazla olmasıdır. BSEG tablosunda kalem no alanı ” BUZEI”‘nin uzunluğu 3 karakter olduğu için 999 satırın üzerinde kayıt atılması mümkün olmamaktadır.

Bu durumun çözümü olarak ilk başta akla muhasebe belgesinde özetleme uyarlamasını aktive etmek gelebilir. Ancak özetleme sonucunda belge kalem detayında malzeme bilgisi kaybolacaktır. Bu da CO-PA raporları ve Mizan karşılaştırması yapan müşteriler için bir sıkıntı yaratacaktır.

Bu konuda önerebileceğimiz çözüm SAP tarafından yayınlanmış olan not’ları uygulayarak faturalama sonucunda oluşan muhasebe belgesinin bölünmesine izin vermektir.
1497092 and 1670486 OSS Not’larını uyguladığınız takdirde 999′ satırın aşılması durumunda yeni bir FI belgesi yaratılacaktır. Belgelerin bölünmesi durumunda karşılaşılacak vergi hesaplamalarında ve BA/BS belgelerindeki tutarsızlıkları ise SAP Türkiye’nin yayınlamış olduğu 1934531 no’lu not ile aşabilirsiniz.

(Visited 658 times, 1 visits today)

About cag a

Check Also

SD Fiyatlandırma (Pricing) Uyarlamaları Nasıl Yapılır

Fiyatlandırma: Fiyatlandırma koşul tabloları A ile başlar. Örneğin; A636, A684 gibi Rebate için ise koşul …

Bir cevap yazın