Home » SAP Makaleleri » S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 4 Kullanıcı Deneyimi (Fiori 2)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 4 Kullanıcı Deneyimi (Fiori 2)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler:

Seri 4 Kullanıcı Deneyimi (Fiori 2)

S/4HANA 1610 ile birlikte sadece modüller üzerinde yenilikler gelmedi aynı zamanda hayranlıkla izlediğimiz SAP kullanıcı deneyiminde yenilikler var.

İlk olarak Fiori 2 ile başlayalım. Burada kullanıcı deneyimi anlamında neler olduğunu anlatacağım, bunun özellikle altını çizmek isterim, teknik bilgi bulmayı umuyorsanız yazım size çok faydalı olmayacaktır.

Peki Fiori 2 ile Gelen yenilikler neler

Renkler biraz daha açılmış bence daha iç açıcı olmuş durumda.

Firoi 2 launcpad artık SAP için tek giriş noktası haline geldi, diyebiliriz, GUI ekranları ve Webdypro ekranları da artık standardın bir parçası olarak tile olarak görünüyor, daha önce de her bir ekranı ekleyeibliyorsunuz tabiki ama manuel çeşitli işlemler yapmanız gerekiyordu ve aynı freamework içerisinde açılmıyordu.

Ayrıca bu özellikle bir birlikte theme standart uygulamalarada yansıtılmış, ekranın bildiğimiz ITS den çok farklı yok gibi, ama ekranları aynı menü yapıları altında gösterebiliyor olmak bence güzel olmuş. Ben genelde bir proje fiori, GUI ve webdypro ekranları olan bir modülde çalışıyorsam, NWBC kullanmayı yercih ediyorum, artık desctop uygulamalara çok ihtiyaç kalmayak ama ITS kullanmaktansa GUI kullanmayı tercih ediyoum. Konu dağılıyor biraz ama NWBC en son firoi de eklenmişti ama yeni yapıda GUI ekranı mı yoksa ITS ekranı mı açacak çok emin değilim.

Gözden geçirme ekranları eklenmiş, satınalma, satış vb. bir çok bilgiye rol bazlı olarak tek ekran üzerinden bağlanma imkanı veriyorki bence çok güzel bir özellik olmuş.

 

Menü yapısına bildirim alanı konulmuş, bu alan özellikle üniversite projelerinde portal kısmında çok ihtiyaç olduğumuz bir özellik oluyordu, ayrıca herhangibi bir iş akışı taskı atandığı zamanda burada uyarı geliyorki, bu küçük ama güzel bir özellik bence.

Son olarakta arama kısmında biraz bahsedelim, bu özellik aslında bir çok farklı belge içerisinde belli şeyleri aramanızı sağlıyor, örneğin bir satıcı ile ilgili aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi tüm satın alma belgelerini , sözleşme, sipariş fatura veya satıcı bilgisi gibi bilgileri tek seferde arayabiliyor ve uygun olan üzerinden işlem yapabiliyorsunuz.

 

 

Bazı Önemli kaynaklar

Fiori 2 Tanıtım videosunu
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=Io9HfoVkGVU[/embedyt]

Yine güzel bir video daha burada özellik satış gözden geçirme ekranını anlatıyor
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=lo9l0ES-rhc[/embedyt]

Bu da güzel bir video daha
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=yey4hUSR7Og[/embedyt]

Gözden geçirme ekranların odaklana bir video,

Fiori 2 ile ilgili kısa bir sunum

https://experience.sap.com/documents/sap-fiori-2-0-user-experience-for-sap-s4hana-2016-10-31.pdf

“Ne bilmeniz gerekiyorla” ilgili kısa bir doküman, burada GW hangi versiyona yüksetmeniz gerektiğini filanda söylüyor

https://experience.sap.com/documents/sap-fiori-2-0-welcome-pack-master-document.pdf

(Visited 1.263 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Bir cevap yazın