Home » SAP Makaleleri » S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 5 Çıktı Yönetimi (Output Management)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler: Seri 5 Çıktı Yönetimi (Output Management)

S/4HANA 1610 ile Gelen Yenilikler:

Seri 5 Çıktı Yönetimi (Output Management)

Bu yazımda yeni özelliklerden Çıktı Yönetiminden bahsedeceğim. OM (Çıktı Yönetimi) SAP’nin üzerinde çalıştığı ve basitleştirmenin diğer bir adımı. Buradaki ana amaç, farklı modüllerdeki çıktı alma yapıları tek yapı altında toplamak. Çıktı olarak basılı kağıt değil sadece, çıktıların belli kişilere mail gönderilmesi, ayrıca Idoc yapıları da bu yapı altına toplanıyor. IDOC desteğinde bazı bazı kısıtlamalar var, örneğin bir ALE yapısı kuramıyorsunuz. Şu anda eski çıktı yapısı aynı şekilde çalışıyor, bunu mutlaka kullanmak zorunda değilsiniz bunu da belirtmekte fayda var.

Peki bu yapının temelinde hangi bileşenler var diye biraz bakalım. İlk olarak hali hazırda smart form ve sapscript desteği var,eğer bir S/4HANA projesi yapıyorsanız adobe form haricinde bir şey kullanmanızı önermiyorum, ama projeniz bir upgrade projesi ise eski formaları kullanabilmek adına diğerleri de kullanılabilir.

Bu yapıyı kullanmada bazı temek koşullar var ilk olarak tüm dosyalar saklanacağı için bu dosyaları veritabanında veya ayrı bir content serverda tutmanız gerekiyor, veri yükü çok fazla olacağı için ayrı bir content server kurmak iyi olabilir. Uyarlama olarakta standart bir content server için gereken tanımlamayı yapmanız yeterli, ayrıca GOS (Generic Object Services
) yapısı ile mazelemeye veya herhangi bir belgeye eklediğiniz dosyaları da burada tutabilirsiniz.

Adobe forma özel olarak ADS servisini kurmanız gerekiyor, bu da Java bir sistem üzerinde kuruluyor, o yüzden bunun içinde ayrı bir makineye ihtiyacınız olabilir. (Adobe form kullandığım projeler hep bir portal sistemi oluyordu oraya kurulumunu genelde yapıyorduk, ama burada Content serverın olduğu makineye de ayrı bir java instance bekli kurulabilir.)

 

Yeni yapıyı kullanabilmek için ayrıca BRF + ihtiyacınız var, sfw5 işlem kodundan aktifleneniz yeterli. Ayrıca BRF +, BRF ten farklı olarak webdypro abap üzerinden çalıştığı için buradaki servisleri de aktivte etmeniz gerekiyor. BRF (Business Rule Framework ) belli
kurallar belirleyerek işlemler tamamlandıktan sonra o kullar sonrasında belirlediğiniz işlemin gerçekleşmesi için kullanılan bir yapı. Bu yapıyı bundan önce SRM tarafında onay stratejilerinin belirlenmesi için kullanıyorduk, ayrıca üniversite projelerinde ders kaydı sonrasında devam eden bazı olayların otomatik tetiklenmesi için örneğin ücret hesaplanması gibi kullanmıştım. SAP artık bu yapıyı çıktı kontrolü içinde kullanıyorki, ilerleyen zamanlarda bu tarz tüm işlemler için bu yapının kullanılacağını tahmin ediyoum. Örneğin MM modülünde onay stratejileri gibi.

 

Faydalı OSS notlar:

2228611 numaralı OSS notu OM için ana not, bu not üzerinden diğerlerine de ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim, yapıyı daha iyi anlamanızı ve templetleri nasıl oluşturacağınız anlatıyor.

 

(Visited 785 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Bir cevap yazın