Perşembe , 13 Haziran 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » S/4HANA Nedir?

S/4HANA Nedir?

S/4HANA Nedir?

 

Aslında bu sorunun birkaç tane bileşeni var. Her bir başlılığı ayrı ayrı tarihsel gelişimi ile birlikte bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak SAP ilgilenen herkes R/3 terimini duymuştun. R/3 SAP kullanılan versiyonunu ifade etmektedir. Tarih içerisinde ilk olarak R/2 ile başladı devam eden süreçte yeni özelliklerin gelmesi ile birlikte R/3 versiyonu ortaya çıktı. R/3 sonrası aslında ERP adında bir versiyon daha çıktı ancak bu terim çok kullanılmadı R/3 denilmeye devam etti.

2013 yılında HANA versiyonu çıktı, yani DB olarak artık HANA platformunda koşan sistemler oluşmaya başladı.

HANA ile gelen ana özellik aslında temel anlamda, artık hata hızlıydı SAP’i, bunu nasıl yapıyordu, artık veriyi RAM de tutuyor (Teknik anlatımı çok uzun ve ayrı bir konu) ihtiyaç olduğu zamanda veriyi oradan alarak daha hızlı işlemlerin yapılmasını sağlıyordu.

 

Bunları yaparken de bir yandan basitliği öne çıkarmak için SAP Personas özelliğini, ardında da Fiori özelliğini duyurdu. (Fiori uygulamaları şu anda binlere yaklaştı ama bunların çoğunluğu HANA sistemler üzerinde koşabiliyor).

SAP HANA ‘ya uyumlu şekilde var olan modüller için EHP ler ile HANA uyumluluk sağlıyor, hem de HANA’ya daha uyumlu modüller oluşturmaya başlıyordu, bunlardan ilki, Simple Finans ürünü, tamamı ile HANA üzerinde koşan tablo yapıları farklı, çok daha basit ve çok daha hızlı bir muhasebe sistemi.

Tüm bu özellikleri bir araya getirecek artık yeni bir versiyonun oluşma zamanı gelmişti. İşte 2015 yılı başında da S/4HANA lansmanı yaparak bunu sağlamış oldu.

Artık yeni versiyonun adı S/4HANA

S: Simple

4: Versiyon Numarası

HANA: Hız ve çok daha fazlasıJ

 

SAP ERP’nin gelişimi

 

100315_1429_1.png

HANA’nın tarihsel gelişimi de aşağıdaki şekilde gerçekleşiyor.

 

 

100315_1252_1.png

 

Aşağıdaki resim S/4HANA ile ilgili araştırma yaparken yapıyı özetleyen en iyi görseldi benim için.

Önde Fiori uygulamalar, ki süreç içerisindeki plan tüm ekranların fioriye aktarılması SAP GUI artık ortadan kalkacak, ama bu süreç ne kadar sürecek hep birlikte göreceğiz.

Tamamı ile HANA ile koşan, veri yapıları farklı ayrı ürünle;

Simple finans, 2014 yılında ilk duyurusu yapıldı.

Simple Logistic kasım 2015 yılında çıkmasını bekliyoruz. Ki benim merakla beklediğim bir ürün.

Teknik alt yapı tamamı ile in-memori HANA platformu.

S/4HANA yı isterseniz cloud da isterseniz on-promise olarak kullanabileceğiniz bir yapı. İsterseniz ikisi bir arada hibrid bir yapı.

Şu an cloud da koşan Ariba, C4C, Concur ve Fieldclass ile tam entegrasyon.

 

 

Aşağıdaki linkten 14 günlük cloud deneme versiyonuna ulaşabilirsiniz. Çok fazla özellik yok ama yine de gelen yapıyı anlamak için işe yarar J

https://go.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-cloud.html

 

 

 

Ayrıca SAP geçtiğimiz günlerde 30 günlük on-promise deneme versiyonun da amazon üzerinden kullanıma açtı, kendi adıma denemek için Simple logistic ürünün çıkmasını bekliyorum.

https://go.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-on-premise.html

 

(Visited 1.331 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

SAP Activate ASAP’ın Yerini Alıyor

SAP Activate ASAP’ın Yerini Alıyor Bir önceki yazımda, SAP activate metodolojisini ana hatlarıyla anlatmaya çalışmıştım. …

Bir cevap yazın