Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » SAP BASIS Nedir?

SAP BASIS Nedir?

Merhabalar,

Öncelikle bu yazı sitede yayınlanacak olan ilk yazı olduğu için teknik içerikten çok, genel içerikli olmasını istedim. Eğer mümkün olursa daha sonraki yazılarımda daha ayrıntılı bilgiler de sunmaya çalışacağım.

SAP genel olarak nasıl programdır, niçin SAP bu kadar geniş bir alana yayılmış durumda, neden SAP kullanılmalı, çok fazla sizleri sıkmadan anlatmaya çalışacağım. SAP neyin açılımı diye merak edenler vardır. “Satın Aldım Pişmanım”, “Smile And Pay” gibi söylentiler olsa da “Systems, Applications and Products” olarak geçer.

SAP şuanda Dünyanın en büyük ERP yazılım şirketidir. Almanya kökenli bir şirket olup dünyanın dört bir yanında kullanılmaktadır. Dolayısıyla da her yere teknik destek verecek bir yapıya da sahiptir. Birçok modül ve sistemi mevcuttur. En önemli ürünleri ERP, CRM, BW, Portal, SRM, Business Objects, PI, Solution Manager… vb. Ayrıca bu ürünlerin dışında da onlarca ürünü mevcuttur.

ERP en ön plana çıkan sistemdir. ERP sistemi, R3 veya ECC sistemi olarak da birçok yerde telafuz edilebilir. Aynı zamanda SAP’nin en oturmuş, en güvenilir, en çok tercih edilen sistemidir. ERP içersinde şirketlerin yapısına göre birçok modül kullanılabilir veya özelleştirilebilir. Finans, İnsan Kaynakları, Malzeme Yönetimi, Ürün Yönetimi… bir çok modül istenildiği düzenlenip geliştirme yapılabilir. İşte SAP nin avantajları da burada başlıyor. Hemen hemen tüm ürünlerde olduğu gibi değişiklik ve uyarlama yapılabilir, veya sıfırdan başlayarak istenilen yeni bir yapı oluşturulabilir. Bu değişiklikler SAP’nin kendi programlama dili olan ABAP üzerinde yapılabilmektedir. Yani ABAP üzerinde kendi programınızı oluşturup üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca çok karmaşık bir yapıya da sahip değildir. Bunun haricinde de bir çok avantajı bulunmaktadır. İstenilen sistem veya veri tabanı ile gerekli düzeltmeler yapılarak entegrasyon yapılabilir. Entegrasyonlar, SAP kendi yapısında da olduğu gibi platform bağımsızdır. Yani hangi işletim sisteminde olursa olsun (Windows, AIX, Linux, Solaris…), hangi veri tabanı olursa olsun (MS SQL, Oracle, DB2, Sybase…) önemli değildir. Teknik olarak entegrasyon yapmak mümkündür.

Yukarıda da belirttiğim gibi SAP esnek bir yapıya sahiptir. Teknik anlamda bana göre en büyük avantajı ve esnekliği Platform bağımsız olmasıdır. Ne demek peki Plattform bağımsız. Entegrasyonda olduğu gibi, SAP yi piyasa da bulabileceğiniz ve desteğini alabileceğiniz her sisteme kurabilirsiniz. Donanım olarak IBM, HP, Dell, Sun… gibi bir çok ürüne kurabilirsiniz. İstediğiniz işletim sistemine kurabilirsiniz. İstediğiniz database üzerine kurabilirsiniz. Hatta ileride çalışmasını, yönetimini beğenmediniz, yönetimi zor geldi veya canınız sıkıldı. Donanımını, veri tabanını, işletim sistemini verileriniz bozulmadan migrate edebilirsiniz. Bir başka önemli avantajı ise açacağınız mesajınızın önceliğine göre gerektiğinde 30-60 dakika içinde müdahale edebiliyorlar. Yani destek anlamında da başarılı bir yapıya sahiptir.

Avantajlarını ve kolaylıklarını daha da yazabilirim. Ama takdir edersiniz ki bu kadar geniş bir organizasyonun özelliklerini sıralamaya kalkarsak yazının sonu gelmez. Daha sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle…

Cüneyt OK

(Visited 3.326 times, 1 visits today)

About Cüneyt OK

Check Also

SAP Client Silme İşlem Adımları

SAP Client Silme İşlem Adımları Çeşitli durumlarda SAP sisteminde oluşturmuş olduğunuz clientleri silmeniz gerekebilir, bradaki …

Bir cevap yazın