Perşembe , 13 Haziran 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Haberleri » SAP JAM Nedir?

SAP JAM Nedir?

SAP JAM Nedir?

Mayıs ayının sonlarına doğru SAP collaboration (işbirliği) platformu Jam’in yeni sürümü piyasaya sürdü. ERP News olarak geçen hafta gerçekleşen SAP Sapphire etkinliğinde bir çok Jam ekibi üyesiyle konuşma fırsatı yakaladık.Sohbetlerimizde özellikle 3 ana tema üzerinde durduk.

 

  • Entegrasyon.
  • SAP insanların nasıl çalıştığını anlıyor.
  • Bir ekosistem kurmanın zamanı geldi.

113014_2117_jam1.jpg

Nerede çalışırsanız çalışın işbirliği içinde olun!

Sosyal medyanın hayatımızın içine girmesiyle, İş hayatında Paylaşım yani “sharing”  kavramı artık benimsendiğinden dolayı, collaboration desteği olmayan  bir ERP yazılımı çalışanlarca kabul görmemeye başladı. Bunu aşmanın tek yolu ise insanların işlerinde kullanabileceği sosyal/paylaşım özeliklerini geliştirip entegre etmek olacaktır.

SAP Jam: Kurumsal işbirliği için hazır (Entegrasyon)

Entegrasyon ile gelen ilk değişiklik diğer platformlardaki içeriği gösteren grup sayfaları ve widgetlar yaratarak kullanıcıların daha collaborative bir şekilde çalışması amaçlandı.  Göze çarpan ikinci değişiklik ise insanlara yeni durum güncellemeleri veya Inboxlarından Jam içerisinde blog/wiki/forum iletileri yaratmalarına olanak sağlayan yeni MS Office Outlook add-in i oldu. SAP’nin bu entegrasyonu yapması çok akıllıca olmuş, çünkü E-Mail hala iş dünyasının bir numaraları iletişim aygıtı konumunda.

SAP iş akışlarını çok iyi anlıyor

Çok az sayıda insan işteki title larını kullanarak sosyalleşiyor. Bu insanlarda genellikle Satış, Pazarlama ve İnsan kaynaklarında çalışanlar oluyor. Bunu bilen SAP bir çok genel iş alanı için çalıştı ve bu alanlara ve iş akışlarına uygun şablonları SAP Jam için yarattı. Bu ortaya çıkana SAP Jam Patterns deniyor ve ilk olarak kasım 2013 de tanıtıldı. Msayıs 2014 ile birlikte gelen yeni sürümde yeni work patternleri (Service Requests ve Event Planning) eklenmiş. Ayrıca entegre takvimler ve alt gruplar da sürümdeki yenilikler arasında yer alıyor.

Bu bir ürün değil, bu bir platform.

Herhalde SAP Sapphire deki Jam ile iligli en önemli duyuru 3rd party yazılımcıların artık kendi add-on larını platform üzerinde geliştirerek uyarlayabiliyor olmasıdır. Çünkü bu demek oluyorki, farklı uzmanlıklardaki iş ortakları kendi Work Patternlerini geliştirip Jam in içine koyabiliyorlar. Aynı şekilde müşteriler de kendi bünyelerindeki yazılımcıları ile in-house uygulamalar geliştirip Jam içerisine entegre edebilirler.

Bu konularla ilgili dökümantasyon, kod örnekleri ve SAP Jam Developer Community hakkındaki diğer bilgilere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

(Visited 1.249 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Bir cevap yazın