Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » SAP Modülleri ve Kısa Açıklamaları

SAP Modülleri ve Kısa Açıklamaları

SAP Modülleri ve Kısa Açıklamaları

Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planning – ERP), işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel isimdir. SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) uygulaması, iş süreçlerinizin temel işlevlerini ve operasyonlarını standartlaştırarak etkili bir şekilde kullanmanızı sağlamak ve bulunduğunuz sektöre özgü gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmıştır. SAP Business Suite kapsamındaki SAP ERP, Finansal Modüller, Maliyet Muhasebesi Yönetimi, Lojistik ve İnsan Kaynakları modülleriyle kurumların iş süreçlerinin tüm alanlarını kapsayacak avantajlar sunuyor.

 

SAP ERP’nin Avantajları

  • Sağladığı esneklik ile kurumsal ve sektörel süreç değişikliklerine kısa sürede adaptasyon sağlar
  • Kullanım kolaylığı ile gerekli insan gücünü minimize ederek kurumsal kârlılık ve verime katkıda bulunur
  • Süreçler arası güçlü entegrasyonu ile hataları minimize eder, izlenebilirliği artırır ve departmanlar arası etkileşimi güçlendirir
  • Tüm şirket fonksiyonlarını ve birbiriyle etkileşimlerini ortak bir pencereden görmeyi sağlar, karar alma ve kurumsal gelişme süreçlerini hızlandırır
  • Yaygın kullanım alanının getirdiği sektörel deneyimleri ile farklı pazarlara hitap eden şirketlere hazır ve hızlı çözümler sunar

SAP Modülleri:

 

SAP ABAP: ABAP (Advanced Business Application Programming) Alman yazılım şirketi SAP AG ‘nin geliştirdiği 4.kuşak dilidir. Üst seviye bir nesne tabanlı programlama dilidir.
Tüm R/3 uygulamaları ABAP ile geliştirilmiştir.ABAP/4 SAP uygulamalarının yazılımı, değişimi, uyarlanması, sorgulamaları ve ek geliştirmeleri için kullanılmakatadır

SAP MM: Malzeme yönetim modulüdür. Malzeme kodları ve bu kodlarla ilişkili tüm bilgilerin yer aldığı moduldür. Üretim yapan veya stoklu malzeme takibi yapan işletmelerde kullanılır. Malzemelerin sistemde açılması ve ürün ağacı tanımları bu moduldedir.

SAP PP: Üretim planlama modulüdür. Üretim hataları, iş istasyonları, üretim süreleri, kapasiteler ve bekleme süreleri gibi bilgiler bu modulde tanımlanmaktadır. Planlama raporları, hat yoğunlukları, çizelgelemelerin yapıldığı moduldür.

SAP CO: Maliyet muhasebesi ve kontrol modülüdür. Şirketin karlılık analizlerinin çıkarılarak hangi alanların daha karlı hangi alanların ise maliyetli olduğunun tespitini sağlar. Bu yüzden şirketler için oldukça önemli bir bölümdür. İyi bir CO modül uzmanının SD, MM, PP, FI modüllerinde de bilgi sahibi olması gerekmektedir.

SAP FI: Finansal Muhasebe modülü de diyebiliriz. Bu modül bir işletmenin tüm mali, muhasebesel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. Finans Yöneticileri gerçek zamanlı mali durumların izlenmesini FI modülünü kullanarak sağlamaktadırlar. FI modülü niteliği gereği MM, PP, SD, PM ve PS moülleri ile entegre çalışmalıdır.

SAP SD: Satış dağıtım modulüdür. Satış işlemleri, müşteri bilgileri ve sipariş bilgilerin tutulup yönetildiği moduldür.

SAP HR: İnsan kaynakları modulüdür. Çalışan personel bilgilerinin işlendiği moduldür.

SAP WM: Depo yönetim modulüdür. El terminalleriyle tüm süreci yönetebilirsiniz.

SAP QM: (Quality Management) satınalma, satış ve üretim süreçleriyle entegre çalışır, işletmelerin tüm süreçlerini yüksek kalitede yürütmelerini sağlar. Mal girişi, mal çıkışı, üretim öncesi, üretim esnası ve üretim sonrası gibi ana süreçler kalite bakımından kontrol altına alınır. Sağladığı geniş fonksiyonlar sayesinde Kalite Yönetimi Modülü tüm süreçleri detaylı bir şekilde yürütebilir.

SAP BW: SAP ECC BW (Veri Ambarı) çözümü, işletmelerin verilerini işleyerek bilgiye dönüştürmelerinde yardımcı bir araçtır. Farklı bilgi sağlayıcılarla entegre bir şekilde çalışabilen BW ile veriler depolanır, hızlı ve etkin bir şekilde aranılan kriterdeki verilere ulaşılır ve analizler yapılır. SAP ECC BI çözümünün temel bileşeni olan BW ile işletmelerin karar süreçleri kolaylıkla hızlandırılır.

SAP PS: Proje yönetim modulü. Proje planlı faliyetlerini diğer modüllerle entegre edebilrisiniz, PP de üretim yapabilir, MM de satınalma tabebi oluşturabilirsiniz.

(Visited 14.402 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

SAP HR Yeni Plan Varyantı Oluşturma

SAP HR Yeni Plan Varyantı Oluşturma   SPRO işlem koduna griş yapılır.   Plan varyantını …

Bir cevap yazın