Cuma , 18 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Makaleleri » SAP Screen Personas

SAP Screen Personas

 SAP Tarafından 2013 Yılında piyasaya sürülen Screen Personas, Amerika’da Varian Medical Systems adlı müşterisinin talebi üzerine yapılan çalıştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. İlerleyen dönemlerde SAP bu çalışmayı Custom Development ekibinin katkısıyıla ürünleştirmeye karar vermiştir.

Screen Personas ürününün temel işlevi, standart SAP ekranlarını kopyalayarak gruba veya kişiye özel tasarım ile hem kullanıcı dostu bir arayüz sağlamak hem de ekranı işlevsel bir hale getirmektir. Personas’ın en büyük avantajı ise kişileştirilmiş ekran yaratmanın tek satır kod yazmadan gerçekleştirilebilmesidir, bu nedenle son kullanıcılar tarafından bile ekran tasarımı yapılabilir.

Browser üzerinden çalışan uygulamanın yönetici kokpitinde, Flavor olarak adlandırılan Personas ekranlarının gruplara veya kişilere ataması yapılabilir, ekrandaki ikonlar ve yazılar toplu olarak değiştirebilir.

Yer aldığımız projelerde duymaya alışık olduğumuz burada Neden başlıkta “Münferit” yazıyor? Neden bu kadar çok boş alan var? Neden istediğim işlemi gerçekleştirmek için bu kadar tıklamam ve ekran geçmem gerekiyor? gibi sorulara Flavor oluşturarak hem kullanıcı deneyimini hem de performansını arttırabiliriz. Kullanıcıların 20-30 tık ile yapılan bir işlemi 10 tık ile gerçekleştirmesine olanak sağlayabiliriz

Artıları:

–          Kolay ve kısa süren ekran tasarımı

–          Kullanıcının Hata yapma riskini azaltma

–          Az maliyet ile ekran tasarlama

–          Kısa öğrenme süresi

–          Verimliliği ve kullanıcı deneyimini önemli ölçüde arttırması

Eksileri:

–          Ürünün bazı hatalar barındırıyor olması

–          Tasarım panelinin iyileştirmelere ihtiyaç duyması.

–          Lisansının ücretinin olması

 

Örnek Ekranlar

 

1-      Sınırlı işlem yapan kullanıcılar için SAP Menüsü kaldırılır,

-Butonlar ile istenilen işlemlere yönlendirilir

-HTML view sayesinde HTML sayfalar eklenebilir(Saat)

-Herhangi bir ekrana gitmeden o ekrandaki değer script yardımıyla çekilebilir.(Ekipman Statüsü)

personas1

 


 

2-      Script Button sayesinde işlemler otomatikleştirilir, örneğin ekipman numarası yazıldığında arka planda script yardımıyla “IE03” işlemine gidilip ekipman statüsü çekilebilir. Bu tek tıkta ile ve hiç ekran değiştirmeden yapılır.

personas2

 

 

3-      Dizayn panelinden bir görüntü.Standart Ekranlar kopyalanır ve flavor olarak kaydedilir, daha sonra kişiselleştirme yapılır.

personas3

 


4-      ALV tablolarda koşulu gerçekleştiren satırlar için satır bazlı renklendirme yapılabilir.

 

personas4

 


 

5-Sürekli aynı işlemi yapan kişiler için sade ve alan girişi olmayan ekranlar. Örneğin İspanya, Normal sipairş butonuna basıldığında Satış org. İspanya ve Sipariş Türü Normal Sipariş otomatik olarak doldurulmuş olur.

personas5

 


 

6-      Image box veya HTML view sayesinde ekrana dinamik resimler getirilebilir bu özellikle malzeme veya kullanıcı ana veri ekranlarında kullanılabilir.

personas6

 


7-      Ekranlar bölünebilir. Örneğin Müşteri kartına bakarken aynı ekranda açık kalemler veya müşteri bakiyesi getirilebilir.

personas7

 

(Visited 607 times, 1 visits today)

About cag a

Bir cevap yazın