Salı , 15 Ocak 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Eğitimleri » MM (Malzeme Yönetimi) Eğitimleri » SAP Sınıflandırma Özelliği

SAP Sınıflandırma Özelliği

SAP Sınıflandırma Özelliği

 

SAP projelerinde ana veriler üzerinden birçok ek bilgiyi tutma ihtiyacı doğabilir. Bu işlem için Z li tablolar oluşturarak SAP izin verdiği ölçüde bunları ekranlara ek sekme olarak ekleyerebilir, yine gerekli kodlamaları yaparak bu ekranlar üzerinden veri girişi ve değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz, bu işlemleri sadece geliştirme yaparak yapmanız mümkündür.

Diğer alternatif yöntemde SAP sınıflandırma yapısını kullanmaktır. SAP’i birçok ana veri için sınıf türleri standart olarak oluşturulmuş durumdadır, sistemde aktif olan parçacıklara bağlı olarak 80’e yakın sınıf türü mevcuttur. Sınıflar ana verileri gruplandırmada, birçok ek bilgi girişi yapmada buna bağlı olarak arama yardımlarında istenilen ana veriye daha kolay ulaşmayı sağlamaktadır.

Sınıflandırma örnekleri ve modüller aşağıdaki şekildedir.
Malzeme yönetimi (MM) : malzeme ana verisi, satıcı ana verisi, parti ana verisi vb.

Bakım Yönetimi (PM) : Ekipman ana verileri, teknik birim ana verileri vb.

Proje Yönetimi (PS) : Ağ planları vb.

Doküman Yönetimi (DMS): Doküman ana verileri

 

 

 

Sınıflandırma işlemleri yapabilmek için ilk olarak CL02 işlem kodundan uygun sınıf türünde sınıfları tanımlıyoruz.

Aşağıdaki örneğimizde SAP endüstri çözümlerinden katı Atık Yönetimi Modülündeki (IS-U Waste and Rcycling ) temizlenen nesne ana verisi için bir sınıf oluşturuyoruz. Sınıfımızın adı “Temizlenen nesne için ölçüler ” olacak, ana verimizde birçok farklı ölçü birimleri var ve bunları sisteme tanımlamak istiyoruz, SAP standardında sadece bir ölçü birimi geldiği için böyle bir ek özelliğe ihtiyaç duyuyoruz.

 

 

 

 

Sınıflar karakteristikleri gruplamak için kullanılan verilerdir, karakteristikleri ekrandaki bir alan gibi düşünebilirsiniz. Ölçüler sınıfına ne kadar alan ekleyeceksek bunların her birini karakteristik olarak tanımlamamız gerekiyor, devamında bu karakteristikleri sınıfımıza atayacağız.

 

 

CT04 ekranından bu karakteristikler tanımlanabilir. Ekran açıldığında karakteristiğe bir kısa kod ve isim veriyoruz. Karakteristiklerin tipini belirleyebiliyoruz. Alan tipi tarih mi, sayı mı vb. gibi özellikleri “veri tipi” alanından seçiyoruz. Aşağıdaki örneğimizde sayı seçtik ve ölçü birimi olarak metre seçiyoruz.

 

Karakteristikler için farklı dillerde tanımlamalar yapabiliriz.

 

Ayrıca karakteristiğinin alacağı değerleri de tanımlayabiliriz, bu şekilde kullanıcı farklı bir tanımlama yazamaz. Örneğin malzemenin üreticisi karakteristik olarak tanımlamak istiyorsunuz ve 3 farklı tedarikçiniz var, sadece bunlardan bir tanesinin seçilmesini istiyorsunuz bu durumda değer alanına bunları yazarak başka değerler yazılmasına engel olabilirsiniz. Karakteristiklerde yine çoklu seçim yapılmasına izin verebilirsiniz.

 

Oluşturulan karakteristikler yukarıda da söylediğimiz gibi sınıflara atanır, bu şekilde karakteristikleri de gruplamış oluyoruz.

 

Sınıf oluşturma ve tanımlama işlemlerimiz tamamlandıktan sonra ana veri ekranını açıp burada “sınıflandırma” tuşuna basarak sınıf ekranını açıyoruz.

 

 

Bura yaptığımız tanımlamalara göre ana veri üzerine belirlediğimiz ek verileri kaydedebiliyoruz.

 

Ek olarak, sınıflar ve karakteristikler ALE ile taşınabilir, ancak değerlerini taşımak maalesef mümkün değildir. Yeniden tanımlanmalı ya da dosyadan aktarılmaları gerekmektedir.

 

Karakteristik değerlerine aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

cabn
cabnt
cwant
klah
cwan

 

Ayrıca BAPI_OBJCL_GETDETAIL fonksiyonunu kullanarak da ana veriye atanmış karakteristik değerlerini alabilirsiniz.

(Visited 2.171 times, 2 visits today)

About Sinan Dilaver

Check Also

Masraf Yerine(Hesap Tayinli) Sayınalma Talebi Oluşturma

Masraf Yerine(Hesap Tayinli) Sayınalma Talebi Oluşturma Hesap Tayinli Satınalma Talebi Yaratma Hesap tayinli satınalma talebi …

Bir cevap yazın