Perşembe , 13 Haziran 2019
Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home » SAP Haberleri » SAP’DE SUCCESSFACTORS İLE DAVRANIŞ BAZLI LİDERLİK MODELİNE GEÇİŞ

SAP’DE SUCCESSFACTORS İLE DAVRANIŞ BAZLI LİDERLİK MODELİNE GEÇİŞ

SAP’DE SUCCESSFACTORS İLE DAVRANIŞ BAZLI LİDERLİK MODELİNE GEÇİŞ

 


İnsan kaynağı, işletmelerin en önemli varlığı. Dolayısıyla, insan kaynakları birimlerine özel kurumsal yazılım çözümleri de giderek daha fazla ilgi çekiyor.

SAP, SuccessFactors çözümüyle işletmelerin İK süreçlerini kolaylaştırmanın yanı sıra kendi içindeki benzer süreçleri de yine bu çözümle yönetiyor. SAP, yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik modeline SuccessFactors ile geçiyor.

Pazarlama, iletişim, tedarik, insan kaynakları gibi pek çok konuda alışkanlıklar hızla değişirken, “liderlik” kavramının tanımı da güncelleniyor. Teknolojik çözümlerle de desteklenen yeni “liderlik” anlayışı, yetkinlikten ziyade davranışlara odaklanıyor. Bu yaklaşımın dünya genelinde en büyük temsilcilerinden olan SAP, sunduğu çözümlerle kurumların daha iyi iş yapmasını sağlarken, kendi bünyesinde de önemli değişimlere imza atıyor. Çalışanların hayatında olumlu farklar yaratmaya odaklanan SAP, nitelikli ve yetişmiş insan kaynağını, en önemli öz varlığı olarak değerlendiriyor.

SAP Türkiye, önemli bir yolculuk olarak gördüğü mükemmel işyeri kültürünü yaratma ve çalışanlar için en iyi işveren olma hedefiyle insan kaynağına sürekli yatırım yapıyor. Bu doğrultuda, çalışanların potansiyellerini ortaya koyabilmelerine yardımcı olacak uygulamalara yönelik yatırımlarını artırıyor.

Şirket hedefleriyle paralel bir şirket kültürü oluşturarak, yaratıcılığa imkan tanıyarak, çalışanları karar verme süreçlerine dâhil ederek, şeffaf iletişim anlayışıyla, açık geri bildirim kültürüyle, doğru yetenek yönetimi sistemleriyle mutlu ve şirkete bağlı çalışanlar yaratarak başarıya ulaşabileceğine inanıyor.

Yetkinlik bazlı liderlikten davranış bazlı liderliğe

SAP, mutlu ve kurumsal bağlılığa sahip çalışanlardan oluşan bir şirket ortamı yaratılması için doğru bir liderlik yaklaşımı altında, çalışanların süreçleri sahiplenmesi ve tüm insan kaynakları süreçlerinin birbiriyle entegre yürütülmesi gerektiğine inanıyor. Şirket, özellikle son yıllarda liderlik yaklaşımı ve
yetenek yönetimi konularında önemli çalışmalar yapıyor.

SAP’nin insan kaynakları politikalarındaki en dikkat çekici değişim, yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik gelişimlerini bu doğrultuda destekleyebilmek için kariyerinin başında olan ya da uzun yıllardır yöneticilik yapan liderlere farklı gelişim imkanları sunuluyor. Davranış bazlı liderlik modeli üç temel unsur üzerinde yükseliyor. Bunlardan ilki, iş süreçlerini sadeleştirmeye liderlik etmek. Bu vizyon, SAP’nin de kurumsal sloganı olan “Run Simple”da kendini gösteriyor.

Yetenek gelişimine öncülük etmek ve müşteri başarısına yönelik çalışmak, yeni liderlik modelinin üç ayağını tamamlayan diğer iki unsur olarak göze çarpıyor. SAP’de geleceğin liderleri, şirket stratejilerini ve hedeflerini destekleyen yeni davranış modelleri konusunda eğitilerek bir sonraki kariyer adımlarına hazırlanıyor.
Y kuşağının beklentileri farklı

Yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik modeline geçişin önemli bir nedeni, milenyum nesli olarak da bilinen Y kuşağının istihdamda ağırlığının artması ve kariyer basamaklarında yükselişe geçmesi oldu. Y kuşağı için şirkete bağlılık ve lidere güven, iş yaşamında mutlulukta vazgeçilmez kriterler. SAP’nin, geleceğin iş gücünün ihtiyaçlarını, beklentilerini ve iş dünyasına katacaklarını öngören bir araştırma için Oxford Economics ile yaptığı işbirliği, bu kuşağı daha yakından tanımayı hedefliyor.

“Workforce 2020” (2020’nin İş Gücü) raporu kapsamında dünya çapında 27 ülkeden 5.400’den fazla profesyonel ve 30’a yakın üst yöneticiyle görüşmelerin sonucunda, kurumların büyük bir kısmının, iş gücüne katılan Y kuşağının ihtiyaçlarını, beklentilerini ve gelişim fırsatlarını değerlendiremediği görüldü. Global olarak şirketlerin üçte ikisinin iş gücüne yatırım yapmadığı da ortaya çıktı.

Workforce 2020 araştırmasına göre kurumlar Y kuşağını yanlış tanıyor ve kurumlarda nesiller arası liderlik problemi yaşanıyor. Workforce 2020 araştırmasına göre, Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin %61’i, iş gücüne katılan Y kuşağının, kurumların insan kaynakları stratejisinin dönüşümüne kaynaklık ettiğini düşünüyor.

Y kuşağının iş gücünde artan ağırlığına karşılık profesyonel memnuniyeti düşüşte. Türkiye’deki çalışanların sadece %41’i işlerinden memnun olduklarını söylüyor. Türkiye’deki yöneticilerin %70’i şirket içi eğitim ve profesyonel gelişim fırsatları sunduklarına inanıyor.

Fakat çalışanların sadece %36’sı profesyonel gelişim araçlarından faydalandıklarını belirtiyor. Workforce 2020 araştırmasının global sonuçlarına göre Y kuşağının isteklerine kulak veren şirketler, çalışanlarının daha verimli ve daha mutlu bir iş ortamına hayat vermesini sağlayabiliyor. SAP de bu veriler doğrultusunda global insan kaynakları politikasını sürekli geliştiriyoruz.

SuccessFactors ile uçtan uca insan kaynakları

SAP İnsan Kaynakları çözümleriyle birlikte SuccessFactors ürününü de kullanarak entegre insan kaynakları süreçlerini hayata geçiriyor. Diğer bir deyişle SAP, müşterilerine sunduğu çözümleri kendi süreçlerinde de uygulayarak, kurumsal performansını sürekli iyileştiriyor. SAP artık tüm çalışanlarına mobil ve bulut uygulamalar aracılığıyla geleceklerini kolaylıkla yönlendirme imkanı tanıyor.

Bu çerçevede her bir çalışana bir yetenek gözüyle bakılıyor ve kişiye özel gelişim imkanları sunuluyor. Yetenek uçurumunu kapatmaya yardımcı olmak ve Y kuşağının beklentilerini de karşılamak üzere SAP, şirketlerin sürekli öğrenme kültürü oluşturmasına yardımcı olacak SuccessFactors Learning çözümünü geliştirdi. SAP’nin profesyonel eğitim stratejisinin önemli bir parçası olan uygulama, kurumların istedikleri zaman ve şekilde kurum içi eğitim sunmalarına yardımcı oluyor. SuccessFactors Learning, SAP Öğrenme Merkezi sitesinde hizmet sunuyor. 45 binin üzerinde üyesi bulunan SAP Öğrenme Merkezi, gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA, bulut ve mobilite gibi inovasyonlar başta olmak üzere 4000’in üzerinde eğitim içeriğine erişim sunuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki kişilerin SAP bilgi birikimine erişimini önemli ölçüde artırmaya yönelik uygulamada 80’den fazla derse ücretsiz erişilebiliyor. SAP Öğrenme Merkezi’nin öğrencilere yönelik versiyonu ise bilgi teknolojilerinde yetenek uçurumunun kapanması için üniversite öğrencilerini SAP sertifikasyon sınavlarına ve SAP kariyer rotasına hazırlayacak bilgilerle donatıyor.

SUCCESSFACTORS NEDİR?
Bulut tabanlı İK hizmetlerinde SAP, SuccessFactors ile yeni bir boyuta geçiyor. SAP HANA Cloud Platform ile desteklenen SuccessFactors her sektör ve her ölçekten şirkette uyum, çalışan performansında da optimizasyon yaratıyor. Büyük ölçekli kuruluşlara yönelik uygulamaların bileşenleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde uyarlanabiliyor.
SuccessFactors’ın entegre yetenek yönetimi çözümleri şunları içeriyor:

Eğitim; Performans ve Hedefler; İşe Alım; Ücret Planlama; Yedekleme ve Gelişim; İş Gücü Planlama; kilit veriler, karşılaştırma noktaları ve en iyi uygulamaları da kapsayan İş Gücü Analizi; SuccessFactors Mobil; bütün İK sistemini bir arada tutan yeni nesil Çalışan Merkezli Uygulama (Employee Central).

(Visited 318 times, 1 visits today)

About SAPprof Editör

Check Also

CONCUR’DAN SADECE İŞ SEYAHATLERİ İÇİN DEĞİL, TATİLLER İÇİN DE İDEAL ÇÖZÜMLER

(Visited 331 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın