Perşembe , 21 Haziran 2018
Home » SAP Makaleleri » Screen Personas ile Satınalma Talebi(ME51N) Ekranının Değişimi

Screen Personas ile Satınalma Talebi(ME51N) Ekranının Değişimi

Screen Personas ile Satınalma Talebi(ME51N) Ekranının Değişimi

101715_2046_1.jpg

SAP Screen Personas’ı, SAP UI stratejileri çerçevesinde, SAP GUI deki ekranları sürükle bırak gibi yöntemlerle basitleştirme, işlem adımları azaltma vb amaçlar için kullanılan bir basitleştirme teknolojisi olarak düşünebilir.

Günümüzde S/4 HANA ile birlikte, SAP’ nin tüm ekranlarının Fiori olması yönünde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor ama bu bir süreç ve bu süreç içerisinde geliştirme yapmadan basitleştirmenin çözümü de Screen Personas.

Screen Personas UI stratejisinin önemli bir parçası olduğunun en önemli göstergesi de SAP’ın yatırım yapmaya devam etmesi olarak görünüyor. Şu anda versiyon 3 kullanıma hazır durumda ve her versiyonda yeni özellik kazandığını da söyleyebiliriz, özelikle V3 SP1 ile birlikte bazı kıstlarla birlikte webdypro eknları için de desteği geldi.

Peki Screen personası kurmak ve uygulamak çok zor mu?

Personas’ın belki de en güzel yanı, gerekli kurulumları ve temel ayarları yaptıktan sonra, kullanması çok kısa bir eğitimle kadar basit. İçerisinde kodlamalar yapma şansınız da var, ama o kadar size has bir ekrana ihtiyacınız var ise, bu ekranı Fiori ile yapın çok daha iyi olur.

Size temel olarak Personas’ın nasıl kullandığını ME51N Satınalma talebi oluşturma ekranını sadeleştirerek anlatmaya çalışacağım.

Standart ekranı görüntümüz aşağıdaki şekilde.

 

ME51N yi sadecelştirmek için aynı işlem kodunu Personas sayfasında açıyoruz.

Sağ menüden “Create copy” ile kopyasını oluşturuyoruz, artık ihtiyacımıza göre ekranda oynamaya başlayabiliriz.

 

 

 

101815_0919_1.png

 

Ekrandaki tüm objeler için alanları gizleyebilir, yazıları değiştirebilir, ikonları silip yerlerine yazı koyabilir, tabları gizleyebilir, ek açıklamalar veya butonlar ekleyebiliriz kısacası her şeyi yapabiliriz,

 

 

Örneğin ekrana yeni bir etiket ekliyoruz.

 

 

Veya var olan bir buton için sadece ikon değil aynı zamanda yazıyla birlikte görünmesini sağlıyoruz.

Veya var olan bir buton üzerindeki ikonu başka bir tanesi ile değiştirebiliyoruz.

 

 

Ekrandaki objeyi çift tıklayarak direkt ekran üzerinden yazıları değiştirebiliyor veya işaretledikten sonra gizleyebiliyoruz.

ALV deki bir sütunu gizleyebilir, genişliğini kalıcı olarak değiştirebiliriz.

101815_0919_2.png

 

 

 

 

Ekran açılan herhangi bir pencere üzerinde, bu arama yardımı da olabilir, aynı şekilde değişiklik yapabiliriz.

Burada sadece şunu bilmeniz gerekiyor, önce ek ekranı görünür hale getirip yine “Edit” butonu ile bunu yapmalısın, bu şekilde standart ekrandaki tüm kombinasyonlar için bu işlemi tekrar etmelisiniz ki standart ekrandaki bir değişiklikte farklı bir ekran açılıyorsa o da düzgün çalışsın.

Örneğin satınalama talebi ekranında başlık metin alanını açtığınız ekranın tüm yapısı değişiyor, o yüzden bu tür kombinasyonlar için ekranı her seferinde değiştir ile açıp düzeltmelisiniz.

En önemli uyarı standartta zorunlu olan bir alan varsa bunu gizlemeyin ki işlem adımlarında hata oluşmasın.

 

 

 

 

 

 

Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra kaydedip yeni oluşturulan, flaver’ı açtığınızda artık yep yeni bir ekran karşımızda olacak J

 

 

Yeni ekranımız tüm özelikleri ile aynı çalışıyor, gerekli veri girişi yapıldıktan sonra kaydet dediğiniz de yeni satınalma talebi oluştu

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemleri SAP ilk giriş sayfası için yapıp, tüm yeni oluşturduğunuz ekranlar için bir ana sayfa oluşturabilirsiniz.

Yeni oluşturulan ekran için link oluşturuyoruz, bu linki SAP’inin ana sayfası yerine yaptığımız sayfaya yeni buton ekleyerek ekliyoruz, artık giriş sayfası ve sadeleştirilmiş Personas sayfaları oluşturuyor.

 

 

 

 

Faydalı Bir Kaynak

http://go.sap.com/product/technology-platform/screen-personas.html

Personas Öğrenmek isteyenler için birkaç faydalı video

 

 

(Visited 798 times, 1 visits today)

About Sinan Dilaver

Bir Cevap Yazın